Kapelu TITANIC jistě nemusíme znalcům tuzemské rockové scény dlouze představovat. Vznikla v roce 1984 v Brně, tehdy ve složení Z. Černý (zpěv, kytara), M. Horňák (kytara), J. Hradecký (baskytara) a S. Fric (bicí). Hned v následující sezóně vystřídal Hradeckého u čtyř strun Milan Hanák, kterého můžeme považovat za historicky nejstabilnějšího člena celé formace; byl totiž od té doby v každé inkarnaci souboru působící pod hlavičkou Titanic. Že návraty legend nebývají jednoduché, se obnovená skupina natvrdo přesvědčila v nedávné minulosti. Letos se ale každopádně Titanik chystá vynořit na hladinu znovu!

Vidět ho můžete například už zítra, ve čtvrtek 15. září 2011 v brněnské Melodce. O historii i plánech do budoucna jsem si povídal s celou kapelou.

Po vydařeném comebacku, který jste v prosinci 2009 načali dvojicí pražských koncertů s Tublatankou a na jaře 2010 dokončili republikovým turné s Arakainem, se za vámi znovu téměř zavřela voda. Proč?
Comeback se opravdu vydařil a vše se zdálo být na dobré cestě. Po skončení turné s Arakainem, během kterého nás zastupoval Petr Kubáň, jsme zůstali bez managementu. Máme všichni svá civilní povolání a ve volném čase jsme se chtěli věnovat zkouškám a přípravám na koncerty, nikoli organizační stránce, která přece jen zabere spoustu času, pokud se má dělat dobře. V té době nás oslovil s nabídkou zastupování – náš dnes již rovněž bývalý – manažer Ivan Racin. A protože jeho nabídka tehdy zněla dobře, přijali jsme ji. Bohužel výsledkem bylo, že další rok jsme si prakticky nezahráli, zato proběhlo několik vynucených změn v sestavě kapely, které samozřejmě nepůsobily dobře ani na naše fanoušky, ani na pořadatele akcí. Fanouškům jsme kvůli minimu odehraných koncertů opět zmizeli z očí.

Letos na podzim se chcete opět vrátit na scénu. Jaké jsou vaše aktuální motivace?
Chceme především hrát, protože nás to stále baví a naštěstí cítíme i zájem ze strany našich fans. Je krásné vidět, jak velkou podporu nám v poslední době vyjadřují. Chceme jim ukázat, že jsme tu stále pro ně. Na podzim máme koncerty v různých koutech naší republiky a těšíme se opět na kontakt se všemi našimi věrnými příznivci.

Sami jste to už zmínili. V posledních třech letech se v kapele událo hned několik poměrně zásadních personálních změn. Co bylo jejich příčinami a kam stávající sestavu posunuly?
Důvodem byla snaha o zakomponování druhé kytary do sestavy a posílení vokální stránky našeho projevu. Každopádně konkrétní změny sestavy, které v poslední době proběhly, se neukázaly být dobrou volbou, především kvůli nezdravé suverenitě a aroganci některých nově příchozích členů. Posunulo nás to celé spíše k rozhodnutí vrátit se ke složení kapely z předchozích let a také k přesvědčení, že si musíme mnohem lépe vybírat případné nové spoluhráče. A stejně tak i management.

Pro všechny, kdo nejsou v obraze: kdo je tedy nyní Titanic?
Milan Hanák – baskytara, zpěv; Georgiu ‚Džoro‘ Enčev – kytara, zpěv. Hrát na bicí s námi letos uvidíte Martina ‚Marthuse‘ Škaroupku z Cradle Of Filth, který nám nejen přislíbil odehrát veškeré podzimní termíny, ale i nadále s námi v rámci svého času a možností spolupracovat. Bubeníkem Titaniku ale stále zůstává Stanislav Fric, jemuž časová vytíženost v současné době nedovoluje s námi hrát například ve vzdálenějších městech.

V mezičase se rovněž rozhořel sport o pravost, respektive oprávněnost existence jednotlivých sestav, hrajících pod hlavičkou Titanic. Prosím o váš komentář k této kauze.
Není pro nás lehké toto komentovat. Ze strany našeho bývalého manažera a spoluhráčů to považujeme za podraz, s jakým jsme se za dlouhou dobu našeho působení na hudební scéně ještě nesetkali. Myslíme, že záležitost oprávněnosti naší existence pod hlavičkou Titaniku je snad nad slunce jasná – je to kapela, kterou jeden z našich členů pomohl v roce 1984 založit, další je v ní od roku 1985 a třetí v ní působil od roku 1990. Máme za sebou autorství drtivé většiny věcí, které hrajeme, desky vydané pod tímto jménem, tisíce koncertů odehraných jako Titanic. Co má protistrana, která si troufá nazývat se Titanikem? Podle nás pouze neuvěřitelnou drzost.

Kdo je vlastně autorem historického loga Titanic, které zatím všechny inkarnace kapely používaly, respektive používají?
Autorem je Stanislav Fric, který je členem ‚naší‘ aktuální podoby kapely. Toto logo bylo poprvé pro širší veřejnost použito na obalu desky Metal Celebration v roce 1989.

Vím, že vám váš někdejší manažer Ivan Racin, se kterým jste se nerozešli zrovna v dobrém, tvrdil, že má zaregistrovanou ochrannou známku Titanic – a nebyla to pravda. Když odhlédnu od pro mě nepochopitelné skutečnosti, že byl ‚Titanic‘ jakožto ochranná známka volný, tedy že jste ji přes dlouhou historii kapely neměli dávno zaregistrovanou, musím se zeptat, jak to s ní vypadá dnes: je už konečně vaše?
Ano, bohužel máte pravdu. Počátkem tohoto roku, kdy v kapele působil z původních členů pouze Milan Hanák, pan Racin skutečně tvrdil, že si ochrannou známku ‚Titanic‘ zaregistroval on. Nebyla to ale pravda, jak jsme následně zjistili na Úřadu průmyslového vlastnictví. Ochranná známka ‚Titanic‘ (v oblasti hudby, zábavy, vydávání nosičů atd.) byla volná až do 11. července letošního roku. Vždy nás zajímala především hudba, v jakékoli předchozí podobě kapely užívající název Titanic hrál vždy alespoň jeden z původních členů, navzájem jsme neměli problém. Proto jsme registraci až do července 2011 skutečně neřešili. A právě toho, bohužel, hodlali bývalý manažer a spoluhráči využít. Naštěstí se tak nestalo. 11. července 2011, po dohodě celé kapely, ochrannou známku ‚Titanic‘ přihlásila naše současná manažerka, která žije v Praze. Faktem je, že přesně o tři dny později se o totéž pokusil Ivan Racin. Na vysvětlenou: po přihlášení známky trvá několikaměsíční formální řízení, během kterého se můžou i další osoby pokusit zaregistrovat známku stejného znění. Úřad jednak využívá tzv. prioritní právo, tedy kdo dříve přijde, ten má přednost, což jsme v tomto případě naštěstí my, jednak ve sporných případech přistupuje k dalšímu průzkumu důkazů. Pan Racin nemá jediný doklad o autorství loga, které si přihlásil, zatímco my máme doklady o autorství Slávka Frice i o tom, že toto logo a vše, co s ním souvisí, užíváme už po dlouhá léta. Záležitost ochranné známky tedy považujeme za jasnou a pouze čekáme na konečné vyřízení úřednických formalit.

A co bylo vlastně jádrem vašeho sporu s Ivanem Racinem? Proč jste se rozešli ve zlém? Nebyli jste totiž podle mých informací první kapelou, která s ním byla nespokojená…
Po svém nástupu pan Racin sliboval mnohé, ale výsledky jeho práce nás rozhodně nepřesvědčily. Prakticky jsme nehráli, pouze poslouchali řeči, co všechno bude. Chtěli jsme koncertovat, ale náš bývalý manažer nedokázal být dostatečně aktivní ve sjednávání koncertů, a jak jsme se později dozvídali, některé pořadatele dokonce odradil svým jednáním, mnozí si nám stěžovali na nekorektnost a arogantní chování. To bylo i problémem ve vztahu k nám samotným. Nerozuměli jsme si po pracovní ani osobní stránce a problémy gradovaly odchodem Georgia Enčeva. Milan Hanák v kapele zůstal, protože, bohužel, stále věřil slibům Ivana Racina ohledně další budoucnosti. Byla to velká chyba, ale chybami se člověk učí. V červnu tohoto roku nakonec Milan Hanák ukončil spolupráci s Racinem a oslovil své bývalé spoluhráče k obnovení sestavy, ve které se v roce 2009 Titanic vrátil na scénu. Bohužel pan Racin si vytvořil ‚vlastní Titanic‘, který se rozhodl spolu s jeho členy vydávat za originál – jednoznačně proto, že je to stále jméno, které pořadatelé a fanoušci znají a je tedy mnohem snadnější s ním pracovat než se zcela novým názvem nebo revivalovou podobou.

Jak jste si po předchozích negativních zkušenostech vybírali nový management? Co pro vás byla hlavní kritéria a co od něj očekáváte za servis?
Současný management tvoří naši přátelé Vladislav ‚Ozzy‘ Čapka a Věra Němcová, s pomocí další kamarádky Renaty Valáškové. Ozzyho známe už dlouho a je s námi od našeho comebacku v roce 2009, který je také především jeho zásluhou; uspořádal tehdy koncert Titaniku, po kterém se to celé díky zájmu fanoušků znovu nastartovalo. Zůstal s námi jako naše pravá ruka, dělá pro Titanic spoustu práce a má, stejně jako Věra, naši plnou důvěru. Věru Němcovou známe též od doby nových začátků; i ona nás vždy podporovala, což se ukázalo být velmi důležitým především v nedávné kritické době. A proč jsme se rozhodli právě pro ně? Krom důvěry v tyto lidi sehrálo roli i to, že si rozumíme po lidské stránce, což je pro další fungování nezbytné, a samozřejmě také jejich schopnosti. Povinnosti kolem mají rozdělené: zatímco Ozzy se především stará přímo o servis kapely, techniky a tak dále, Věra jedná s pořadateli a médii a zajišťuje propagaci kapely včetně shopu. S jeho provozem jí bude pomáhat Renata, která bude také vedoucí nově vznikajícího oficiálního fanklubu skupiny Titanic. Dělají pro nás všichni kus práce, který nám umožňuje soustředit se plně na hraní. Věříme, že tato podoba managementu je pro nás nejlepším řešením.

Nabídnete na nadcházejícím turné fanouškům i nějaký nový materiál, nebo pouze znovu přehrajete staré hity? Jak a kde bude šňůra probíhat?
Jak už jsme říkali, na podzim nás čeká řada koncertů po celé republice. Začneme 15. září v domovském Brně v klubu Melodka. Bude to koncert se speciálním, prodlouženým programem včetně vystoupení hostů. Fanoušci uvidí opět Titanic se dvěma kytarami, jako naši hosté totiž vystoupí Marek ‚Ashok‘ Šmerda (Root) a Ondra Martínek (zvukař kapely Arakain, ex-Illegal Twisted Sister, Appalling Spawn). Co také jistě potěší nejednoho našeho fanouška, je skutečnost, že účast na koncertě přislíbil sám zakládající člen a ikona Titaniku, zpěvák a kytarista Zdeněk Černý! Ohledně repertoáru: pro tento rok odehrajeme pouze starší osvědčené věci z prvních tří desek. Důvodem je, že bychom jednak nezvládli tak rychle nazkoušet nic nového, protože jsme sestavu obnovili teprve nedávno a koncertů je před námi hodně, jednak i to, že od fanoušků denně slýcháme, jak se na oprášení našich letitých songů těší. Nyní mají navíc možnost vyslechnout si je i v podání s naším alternujícím bubeníkem Martinem Škaroupkou, jehož domovskou kapelou jsou Cradle Of Filth.

Jaké máte plány do budoucna, co se skládání a natáčení nového materiálu týče?
Máme spoustu hudebních nápadů a skladeb v záloze. Pouze v minulém roce tak nějak chyběla možnost a snad i chuť je realizovat. Teď je tomu jinak, na novou tvorbu se skutečně těšíme. Cíle jako nová deska či klip jsou také v plánu, bude to ale samozřejmě i záležitostí financí. To ale řeší nejedna kapela, i ty, které jsou na scéně dlouho a bez přestávek. Každopádně nové věci budou a prozatím plánujeme se jim věnovat v zimním období, kdy se příliš nekoncertuje a bude tedy více času na studiovou práci.

 

Text: František Kovač