Kresta – Deliberate Offence Deskou měsíce srpna 2010

Čtenáři magazínu Rockshock zvolili Deskou měsíce srpna 2010 novou studiovou nahrávku skupiny KRESTA Deliberate Offence. Vítěznou sestavu jsme pochopitelně oslovili s naším profilovým dotazníkem. Odpovídal nám sám frontman souboru PETER KRESTA.

Vaši aktuální nahrávku Deliberate Offence zvolili čtenáři magazínu Rockshock Deskou měsíce srpna 2010. Jakou váhu přikládáte podobným oceněním?
Byli jsme velmi překvapeni a jistě nás to potěšilo. Jako ostatně každý podobný úspěch, z něhož se člověk-muzikant může trochu těšit.

Jaký jiný úspěch vám v průběhu vaší kariéry udělal radost? A tu vůbec největší?
S písničkou Fantasy z alba Damaged Passion jsme se octli na sampleru světových rockových kapel Melodic Rock Is Back Vol. 9, a prorazili s ní díky tomu až do Japonska. V anketě Struttermagazinu Rock/Pop Award pak obsadila 116. příčku mezi nejlepšími songy roku 2007. Ve Švýcarsku jsme zase byli v hitparádě rockového rádia Rockstation Schweiz s písničkou Passion Of The Fire, také z alba Damaged Passion, postupně na prvním, druhém i třetím místě a na konci roku na šestém místě nejvíce oblíbených a hraných písni.

Jak byste popsali váš dosavadní hudební vývoj?
Myslím že trochu chaotický, ale rovný a přímý.

Pokuste se vlastními slovy charakterizovat svoji současnou tvorbu.
Tvoříme hudbu v duchu osmdesátých let a to tak, jak melodický hard rock sami nejlépe cítíme. Nové album Deliberate Offence je pak trochu komerčnější než předchozí Damaged Passion, což možná posluchače více osloví…

Jak probíhaly přípravy na nahrávání Deliberate Offence?
Písničky mě napadaly hlavně ve spánku. A nejhorší je se v noci překonat, vstát a jít na záchod – tam mám klid a taky abych druhé nerušil – a nazpívat ten nápad na diktafon, abych ho do rána nezapomněl. Je to možná trochu taková nemoc, ale funguje to! Demo se nahrávalo u nás v kanceláři v Mnichově. Nejprve se nahrály první nápady na kytaru a se zpěvem. Potom jsme vybrali ty skladby, které se nám zdály nejlepší pro studiové natáčení.

Jak máte v kapele nastaveny tvůrčí mechanismy? Kdo píše texty, kdo skládá hudbu, co vzniká dřív?
Já sám píšu texty i hudbu. A hudba je pro mě důležitější než texty. Popravdě, je to dost těžké napsat a dostat do hotové hudby trochu srozumitelné a pasující texty, aby to všechno mělo hlavu a patu.

Jak a kde probíhalo nahrávání Deliberate Offence?
Ve studiu Magic Minds Records u Honzy Němce v Hannoveru. Aranžovaly se bicí a kytary, potom klávesy a smyčce. Zpěvy se ze základní nahrávky také předělaly a dozpívaly se sbory. Prostě všechno se to dávalo postupně dohromady a nikdo přesně nevěděl, co z toho vůbec vyjde.

Co vás v celém průběhu realizace Deliberate Offence nejvíce překvapilo?
Asi to, jak neobvykle rychle proběhla produkce – a jak se vydání nakonec, kvůli zbytečným problémům s distribuční firmou a pár dalším trablům, protáhlo. Škoda…

Co bylo tou největší překážkou realizace Deliberate Offence?
Udělat na zahradě dobré fotky naší žáby pro cover. Potom taky přetahování se s firmami, které hleděly jen na svůj profit… A problémy s hroznou kvalitou prvních vylisovaných cédéček: vše se muselo ještě asi dvakrát kompletně předělávat! Naštěstí jsme po výpovědi u našeho prvního labelu našli nového dobrého partnera do budoucna v Point Music.

Jak jste spokojeni s finálním výsledkem?
Já spokojený asi nebudu nikdy, vždy mám nějaké připomínky ke zvuku a mixu. Dělalo se dost nových verzí mixu … až do nervového kolapsu zvukaře, který mě prý už nikdy nechce vidět.

Jak budete svůj nový materiál propagovat?
Zkoušíme všechno. Je těžká doba, existuje mnoho dobrých a mladých kapel, uspět není moc jednoduché. Rozesíláme cédéčka a informace po Evropě, Americe i Japonsku, do všech možných rádií, magazínů, klubů i diskoték. Většinu toho děláme po internetu, po večerech a nocích, když přijdeme z práce. Pomáhají nám naštěstí i naši fandové a kamarádi.

Jak budou vypadat vaše nejbližší koncertní aktivity?
V listopadu se sejdeme ve zkušebně v Mnichově a budeme zjišťovat, jestli vše funguje, jak má … a cvičit. Z Čech přijedou Teodor Korn – kytarista z Aposiopesis, Aleš Zimolka – bubeník z Empire a Merlin, Petr ‚Petroff‘ Maliňák – klávesista z Empire a další muzikanti z Německa. Pak chceme samozřejmě koncertovat.

Jaké máte plány do budoucna?
Máme dost nabídek koncertovat po Evropě i jinde, hlavně se ale těšíme na hraní v České republice a na Slovensku. Jsme zvědaví, jestli si nás vůbec lidé budou chtít poslechnout a více nás poznat.

Už uvažujete o nějaké další nahrávce?
Jestli vše do budoucna po finanční stránce půjde, tak bychom jistě velmi rádi nahráli další CD. Materiál už máme na půlku alba ostatně připravený. Studio tady v Mnichově také není problém. Kromě peněz jde ale také o čas – přes týden pracujeme, abychom mohli produkci zaplatit.

Co vás jako muzikanty momentálně nejvíce trápí?
Ilegální stahování a s ním související špatný prodej hudebních nosičů. Jinými slovy lidská nechuť ocenit umění tvorby. A pak taky, vlastně hlavně, celosvětová lidská bezohlednost jednoho ke druhému, jak se sebou navzájem všichni špatně zacházejí.

 

Text: František Kovač