Lucerna, 15. květen 2002. Poslední štace turné Arakain 20 let/Archeology, poslední koncert ARAKAINU s Alešem Brichtou na pěveckém postu. Při jedné z delších meziher mizí pohublý obrýlený frontman v zákulisí, aby se občerstvil. Většina z přítomných si v ten okamžik natvrdo uvědomuje, jak pódium a vůbec Arakain bez ‚Brigety‘ osiří. Přitom se o odchodu jediného člena souboru, jež do jeho sestavy patřil celých 20 let bez sebemenší přestávky, šuškalo již od začátku roku. Oficiálně uvedeným důvodem rozluky je prohloubení hudebních i mezilidských neshod uvnitř kapely. Dle mého názoru částečně zúčastněného pozorovatele jde o trefné zhodnocení tehdy nastalé nemilé situace…

Grizzly startuje první
Pouhých dohadů, zbožných přání i tzv. zaručených informací se loni na jaře vyrojilo v souvislosti s touto zásadní tuzemskou tvrděrockovou personální rošádou dost a dost. Ať už se týkaly nových Brichtových spoluhráčů – na základě vydařených sólových aktivit se například spekulovalo i o odchodu Mirka Macha z Arakainu, jehož v konečné sestavě Grizzlyho bez problémů nahradil osmnáctiletý konzervatorista Miloš Knopp – tak samozřejmě uvolněného místa u mikrofonu Arakainu. Mezi zmiňovanými adepty na tento prestižní post byli mj. Tomáš Hájíček (Krucipüsk, One Season Band), Radek Zíka (Whitesnake revival), či Alex McBeat (Pražský výtěr). Uvažovalo se údajně i o variantě angažování nejmenované sólové zpěvačky. Každopádně zatímco Brichta jasně pojmenoval svou hudební budoucnost jako GRIZZLY již na počátku března 2002, pozůstalí z Arakainu tápají až do léta, kdy oficiálně představují Alešova nástupce Petra Koláře.

Grizzly si veřejnou premiéru odbyl poslední červnový víkend na třineckém open-air festivalu Noc Plná Hvězd. Arakain pak o více jak dva měsíce později na pražském benefičním iFestu (nebudeme-li počítat o pár dní předsunutou předpremiéru pouze pro zvané u příležitosti slavnostního otevření rozšířeného Urbanova žižkovského klubu Kain). V té době už měl Grizzly na kontě několik prázdninově-festivalových zkušeností, které se Arakain na podzim snažil dohnat v roli speciálního hosta tancovačkových štací spřátelené party Markýz John. První reakce na novou podobu obou souborů jsou, jak jinak, rozporuplné.

Někdo prorokoval brzký rozpad nesehranými osobnostmi natlakovaného Grizzlyho, jiný zase expresní návrat Brichty do rodného Arakainu coby nepostradatelné textařské a frontmanské osobnosti. Ostatní jásali nad tím či bědovali nad oním. Jisté však bylo v tu chvíli pouze jediné: obě sestavy víc než co jiného potřebují získat vlastní cenné koncertní ostruhy. Ještě před oddělenými pražskými vánočními koncerty, jejichž tradici Arakain za totality pomáhal budovat, oba nástupnické spolky navštívily nahrávací studia za účelem pořízení prvních demonahrávek. Ty pak, zlehka upravené, vycházejí před koncem roku jako oficiální singly – Arakain: Singl 2002 a Grizzly: !New Spirit!

Studio napoví…
Zatím co se Arakain (ne)chtě zapletl v pavučině tuctového moderního zvuku i aranžmá, Grizzly předkládá nahrávku, o které by se s nadsázkou dalo – v dobrém – říci, že je arakainštější než Arakain. Pětice v čele s Petrem Kolářem totiž citelně rezignovala na původní signifikantní sound, díky kterému byla dřívější tvorba Arakainu dobře rozeznatelná od ostatní tuzemské produkce. Naopak – vzhledem k názvu New Spirit i lehce kontroverzně – Brichta se s novými kumpány výrazově vrací někam k nekompromisní thrash&heavy poloze své ex-kapely z období před prvním albem, respektive desky Black Jack. Co se textové složky týče, na rozdíl od Grizzlyho, který samozřejmě těží z frontmanova autorského potenciálu, Arakain moc silný v kramflecích není. Plytkým rýmovánkám, z nichž nepříjemně ční cizí slova a vulgarismy, na kvalitě nepřidávají ani stereotypně opakované několikaslovné refrény.

Největší chybu Arakainu ovšem vidím v tom, že novic Kolář nedostal dostatečný prostor k využití všech svých pěveckých předností a schopností. Očekával bych, že když skupina angažuje takto talentovaného zpěváka, bude se mu svým způsobem snažit maximálně přizpůsobit a jeho hlasové možnosti do své tvorby beze zbytku zakomponovat. Docela by mě zajímalo, co by s rozpracovanou nahrávkou vyvedl zkušený producent! Na druhou stranu je na Grizzlym ještě stále vidět jak silné jsou zúčastněné muzikantské osobnosti. Každá se totiž snaží kapelu zvukově táhnout trochu jiným směrem, což je patrné především na koncertech. Nahrávka, kterou mimochodem současně s novým likérem Grizzly 66,6 vol. křtil v Brichtově nálevně BumBar právě Petr Kolář, však působí v tomto směru již vyrovnaně a tak je pro mě příslibem slibného stavu budoucího.

Výhled?
A jak se k nejbližší budoucnosti staví oba kormidelníci, kdysi nerozlučná autorská dvojice, v civilním životě dokonce švagři?

Aleš Brichta: „Vzhledem ke stále se zhoršujícím prodejům desek, je teď tady nesmysl vydávat desku. Proto jsme natočili jen prezentační singl, který stojí okolo osmdesáti korun. Skladby lze ve formátu mp3 zdarma stáhnout i z našeho webu www.grizzly.cz.  Teď se soustředíme hlavně na koncerty. Budoucnost desky záleží na fanoušcích i na situaci na trhu a na firmách, které teď prožívají spíše perné chvíle. Jinak v současné době doděláváme další nové skladby, kapela se začíná dostávat do tempa. Po jarní šňůře budeme zase o něco moudřejší…“

Jiří Urban: „Během března hodláme v barrandovském studiu Moskva zplodit něco romantického a srdceryvného rocku. Už se moc těšíme jak konečně vypukne to, na co se od léta připravujeme! Materiál, který hodláme zpracovat, čítá 17 kousků a věříme, že je to silný materiál. Také chystáme pořídit fotoreportáž ze studia a umístit ji na www.arakain.cz, aby měli naši fanoušci představu, jak to asi vypadá, když se točí deska.“

Konkrétnější a hlavně aktuálnější informace z natáčení prvního pobrichtovského alba Arakainu s (dle kuloárových informací) pracovním názvem ‚Pátý Kolář u vozu‘ přináší na poslední chvíli bubeník Marek Žežulka, který ještě před nástupem do studia na vlastní kůži okusil čtyřdílný koncertní triumf Daniela Landy: „Natáčení probíhá v pohodě. Systém je de facto stejný, jako byl na předchozích albech s Brichtou. Nemáme důvod něco radikálně měnit. Navíc v tom samotném systému nahrávání toho ani moc nezměníš. Přípravy na nahrávání samozřejmě probíhaly trochu jinak, ale to je na delší povídání. Zpočátku jsme se jen museli přeorientovat na nové prostředí barrandovského studia, přece jen jsme na Propast byli zvyklí… Obměněn je samozřejmě i tým, který s námi v Moskvě desku točí, a který je vedle nás samotných takovým pomocným producentem. Podle Popronu by album mělo vyjít 21. dubna, křest je pak naplánovaný na 30. dubna v pražském Futuru. A pak hurá na koncerty! Měli bychom hrát jak na třinecké Noci Plné Hvězd, tak na českobrodském Rock For People a samozřejmě spoustě dalších akcí. „

Dotazník Petr Kolář
– datum narození: 20. 6. 1967
– hudební vzor: Iron Maiden
– dosavadní kariéra: Precedens; muzikály: Dracula, Hamlet, Krysař, Johanka z Arku ad.

Dotazník Miloš Knopp
– datum narození: 6. 5. 1984
– hudební vzor: Steve Morse, Marek Šmaus, R. Blackmore, M. Mach, R. Sambora, Slash
– dosavadní kariéra: Merlin, Skyland, Grizzly ad.

Arakain 2003
Petr Kolář – zpěv

Jiří Urban – kytara
Mirek Mach – kytara
Zdeněk Kub – baskytara
Marek Žežulka – bicí 

Grizzly 2003
Aleš Brichta – zpěv

Robin Davídek – kytara
Miloš Knopp – kytara
Karel Adam – baskytara
Josef Cigánek – bicí

 

Text: František Kovač