Informace obsažená v titulku tohoto článku není skutečně nikterak nadsazená. Počítejte ostatně se mnou – již třikrát dovolili bohové pozérského metalu svým zlínským uctívačům, aby se jim oddaně plazili u nohou, byl to totiž právě Zlín, odkud kapela vyrážela na evropské části svých posledních turné a údajně tomu tak bude již navždy. Loňský klip ke skladbě I Believe se točil MANOWAR rovněž ve Zlíně. Navíc Joey DeMaio ve funkci zástupce producentské společnosti Magic Circle Music loni doporučil italským kolegům z nejbližších Rhapsody jako nahrávací partnery zlínskou Filharmonii Bohuslava Martinů a vše přiletěl i osobně zorganizovat.

A aby toho nebylo málo, tak 8. prosince proběhla – kde jinde než ve Zlíně – jedna ze světových premiér 2DVD kolekce Hell On Earth III. Ta se o pouhopouhé dva dny opozdila za předpremiérou v německém Cologne a Norimberku a o den za show hamburskou a berlínskou.

Peklo na zemi – potřetí
Aktuálním 2DVD počinem, takto třetím pokračováním obrazové ságy Hell On Earth, přinášejí Manowar svým oddaným opět přesně to, co od nich celá léta očekávají a žádají. Nová kolekce totiž navazuje přerušenou nit přesně tam, kde ji dvojka s podtitulem Fire And Blood před lety ukončila.

DVD natočené a namixované ve zvukovém standardu 5.1 surround sound a sestříhané ze záběrů více jak 60 kamer, fanouškům jednoduše znovu předkládá nepřeberné množství důkazů, proč mají své miláčky nazývat metalovými králi. Prvních více než 90 minut je uměleckou koláží maximálně pompézní hudby se vším všudy, včetně tutovek jako Manowar, Fighting The World, Kings Of Metal nebo Gates Of Valhalla, která zazněla v rámci loňského turné ve 34 městech 17 zemí. Od klubových štací pro pár stovek nejvěrnějších, po vyprodané sportovní haly, letní festivaly jako Gods of Metal, With Full Force nebo Grasspop až k debutovému triumfu v Moskvě, kde museli pro velký zájem přidávat další koncert.

Druhý disk pak obsahuje především kompletní program Live in Germany – The Ringfest, záznam koncertu z německého Kolína, kde Manowar hráli v rámci PopKommu 2002 před 27000 diváky. Nechybí ani 20 minutový dokument o přípravách této show obohacený o rozhovory s promotéry, samotnou skupinou i technickým štábem. Samozřejmostí celé kolekce jsou záběry ze zákulisí odkrývající před a po koncertní rituály celého souboru i jeho jednotlivých členů. A nechybí ani další zajímavé bonusy pro ‚správné fanoušky‘ v celkové délce více jak 60 minut.

Ale to stále není všechno, 2DVD přináší v celkovém součtu více jak 5 hodin hudby! Říkáte si, že dodnes neexistovala kompletní sbírka klipů skupiny Manowar? Máte pravdu. Už je ale na světě, s Hell On Earth III. je všechny získáte ve více jak 50 minutovém bloku. Od vykopávek jako Gloves Of Metal až po nejnovější I Believe a Warriors Of The World United. Navíc jsou jako bonus ke klipové sekci přiloženy dokumenty z jejich jednotlivých natáčení, včetně toho loňského zlínského (I Belive). Celkovou grafickou koncepci a její finální zpracování měl na starosti Kenny Kelly. A vězte, že jedny z přídavných titulků jsou i ty české!

Peklo v Golemu
Agentura Pragokoncert, která je s legendou již delší dobu ve spojení a exkluzivně obhospodařuje její promotérské záležitosti v Čechách a na Slovensku, zajistila na 8. prosince jednu ze světových premiér Hell On Earth III. do zlínského klubu Golem. Uspořádala ji ve spolupráci s místním AZ rádiem, v jehož vysílání se kapela v minulosti již prezentovala. Show, které přihlížel vyprodaný klub, sestávala především z veřejného promítání ukázek nové DVD kolekce, které přímo na místě po vystoupení odvážných tanečnic na živo odstartovala samotná v kožených kompletech navlečená kapela v kompletní sestavě Eric Adams -Joey DeMaio – Scott Columbus – Karl Logan. Kromě úvodního srdečného rozhovoru tak měli příchozí možnost shlédnout kapelou vybrané ukázky na obřím plátně za zvukové podpory místního koncertního aparátu. Došlo však i na prezentaci druhého ročníku letního festivalu Masters Of Rock. Jeho předprodej slavnostně zahájil Joey DeMaio.

Ve Zlíně už i Rhapsody … samozřejmě na doporučení Manowar
Prosincové setkání s fanoušky však nebylo první Joeyovou návštěvou Zlína v roce 2003. Ten den zrovna hráli v hale Novesta Helloween, když do Zlína přiletěl baskytarista Monowar doprovázen klávesistou italské formace Rhapsody Alexem Staropolim. Pánové ovšem nepřijeli za zábavou, ale za prací. DeMaio přiletěl, aby z pozice jednatele producentské společnosti Magic Circle Music dohodl poslední detaily natáčení nové desky Rhapsody, které bylo právě ve Zlíně naplánováno na 9. až 16. prosince s místní Filharmonií Bohuslava Martinů. Na koncert německých kolegů se samozřejmě ale taky vypravili…

Že si nejen Manowar považují Zlín, ale je tomu i naopak, potvrdila Joeyova audience na Zlínské radnici na pozváni první náměstkyní primátora paní Ondrové, která DeMaiovi u příležitosti jeho vyjednávání s místní Filharmonií představila projekt zdejšího nového koncertního sálu, který by měl být vybudován do dvou let.

Nejaktuálnější novinkou z tábora Rhapsody pak je, že na zatím nedokončeném albu, které se natáčelo ve čtyřech rozdílných světových studiích a které nakonec produkuje sám Joey DeMaio, účinkuje v roli vypravěče-krále a částečně prý i zpěváka známý anglický herec sir Christopher Lee (Pán Prstenů, Dracula). Manowar mají zimní pauzu, ale znáte to, čert nikdy nespí!

 

Text: František Kovač