V této části se budu věnovat následujícím tématům: Průběh soutěžní sezóny 2019/20; Stav družstva na konci RTC 2019/20, hodnocení hráček; Vyhodnocení jednotlivých mezocyklů; Vyhodnocení specifických cílů sezóny 2019/20; Vyhodnocení nespecifických cílů sezóny 2019/20.

4.1 Průběh soutěžní sezóny 2019/20

Závěr soutěžního ročník 2019/20 zcela bezprecedentně negativně poznamenala celosvětová pandemie koronaviru v jarních měsících a s ní související státními orgány vyhlášená hygienická a bezpečností opatření, která nám, stejně jako všem ostatním sportovcům, od poloviny měsíce března do poloviny měsíce května zcela znemožnila jakékoliv společné týmové aktivity, při nichž bychom byli v osobním kontaktu. Ligový ročník se nedohrál, tréninky se nekonaly, sportoviště zela prázdnotou. V mezičase jsme se hráčky snažili alespoň na dálku motivovat k individuálnímu tréninku v domácím prostředí dle narychlo sestaveného plánu (viz Příloha č. 6 této práce), formou různých vnitro- i mezi-týmových zadání v rámci celého klubu. Ke konci května se naše aktivity pozvolna, velmi opatrně a s řadou omezení, začaly obnovovat. Místo vrcholu sezóny tak přišla neplánovaná cca dvouměsíční pauza, aby v době, kdy podle původních plánů měly hráčky po ukončení soutěžní sezóny odpočívat a sbírat síly na start přípravy na sezónu další, se naopak vracely k tréninku po nedobrovolné provozní odstávce. V klubu jsme se proto, chtělo by se říci v bezprecedentní situaci bezprecedentně, rozhodli upravit původní tréninkové plány tak, aby byly hráčky až do konce školního roku „na florbalce“, když předním, kdy měly být, být nemohly, a připravili jsme pro ně klasické týmové halové herní tréninky s tím, že tradiční přípravu na novou sezónu spustíme až ve druhé polovině měsíce července, po odehrání neligového turnaje Prague Games 2020.

Konečná tabulka soutěže – 1. liga dorostenek; zdroj = https://www.ceskyflorbal.cz/souteze/ostatni/liga-dorostenek-skupina-3-A/statistiky/druzstva/tabulka

Jak vidno z konečné tabulky soutěžního ročníku 2019/20, z plánovaných čtyřiadvaceti ligových zápasů základní části vrcholové soutěže dorostenek jsme při naší premiérové účasti v ní stihli kvůli koronavirové pandemii odehrát pouze dvacet. Připsali jsme si v nich šest bodů za dvě vítězství, osmnáctkrát jsme odcházeli ze hřiště poraženi. Pokud bych se měl uchýlit k velmi zjednodušenému celkovému hodnocení tohoto našeho působení, konstatoval bych určitě pozitivní progres. Náš mladý, nově poskládaný tým se postupně rozehrával, nabíral cenné zápasové zkušenosti, a když se náhodou sešly všechny pozitivní faktory, jaké si jen dokážete představit, byl schopen potrápit nejednoho soupeře. Žel bodů si díky své nezkušenosti připsal velmi málo, byť svým celkovým výsledkem z kompletně nedohrané soutěže předčil poslední tým kompletní loňské tabulky.

Kromě zápasů v rámci oficiální ČF 1. ligy dorostenek, jsme ještě na začátku ledna 2020 sehráli šest utkání na mezinárodním turnaji Prague Floorbal Cup 2020. V rámci kategorie G03 jsme se třemi body za jednu výhru a skóre 9:25 skončili na celkovém šestém místě. V polovině června 2020 jsme pak ještě odehráli pět zápasů na turnaji Hummel Open Game Brno 2020. V rámci kategorie GU17 jsme se třemi body za jednu výhru a skóre 4:15 skončili na čtvrtém místě ve skupině a následně neprošli přes první kolo play-off.


4.1.1 Trenérská hodnocení ligových turnajů

Za nedílnou součást hodnocení sportovního výkonu považuji autentická, subjektivní trenérská hodnocení jednotlivých odehraných turnajů. Na následujících řádcích je proto uvádím; ať už moje vlastní, či kolegy Jana Skály, jinak trenéra sparťanských juniorek a žen, který mě v případě potřeby (typicky termínové kolize se zápasy našich jiných družstev, klubová pořádání turnajů atp.) u týmu dorostenek zastupoval. Všechna uvedená hodnocení byla postupně v průběhu sezóny publikována na veřejných klubových internetových stránkách www.sparta-florbal.cz.

  1. turnaj, 21. září 2019, Jan Skála
    Sparta vs. FbŠ Bohemians 1:23
    Sparta vs. Florbalová akademie MB 1:4

    „Před prvním zápasem většina hráček nezvládla včasný příjezd na týmový sraz, takže nebylo možné se na debut v 1. lize připravit tak, jak by se slušelo a patřilo. Než jsme se rozkoukali, lovili jsme v první minutě dvakrát míček ze sítě. Naše hráčky bohužel neplnily nastavený takticky plán a zároveň za soupeřkami z Bohemians hrubě zaostávaly v herních činnostech jednotlivce. Skóre tak postupem času narostlo do obřích rozměrů, které se nám na konci utkání podařilo korigovat alespoň jedním čestným úspěchem. Zápas každopádně musíme hodnotit jako velmi nepovedený, zamyslet se nad příčinami tak výrazného neúspěchu a začít více a lépe pracovat v týmovém i individuálním tréninku. Na druhé utkání proti Mladé Boleslavi jsme se již řádně připravili, jak takticky, tak běžecky – a od prvních minut se hrál úplně jiný florbal. Zápas byl velmi vyrovnaný na obou stranách. Bohužel ve druhé polovině závěrečné čísti jsme doplatili na špatné řešení finální střely v útočné třetině a přišlo klasické nedáš-dostaneš. Za tento zápas ovšem holky zaslouží malé pochválení, nicméně abychom
    na této úrovni mohli vůbec pomýšlet na uspět, čeká nás pořádná porce práce.“
  1. turnaj, 6. října 2019, František Kovač
    Sparta vs. Ivanti Tigers Jižní Město 0:10
    Sparta vs. FBŠ Slavia Plzeň 2:9

    „První zápas, byť to tak při pohledu na konečný výsledek nemusí úplně vypadat, hodnotím veskrze pozitivně. Byl určitě tím nejlepším, co jsme doposud v první lize dorostenek s naším mladým týmem předvedli. Především jeho první polovinu, v níž jsme naší důslednou obrannou hrou o poznání zkušenější soupeřky téměř k ničemu nepustili.
    Ke konci už devíti Sparťankám docházely fyzické i morální síly, čehož soupeřky s naplněnou lavičkou zkušeně využily. V naší obranné činnosti je ale rozhodně na čem stavět. Druhý, papírově slabší soupeř v plné nahotě odhalil naši nekvalitu v herních činnostech jednotlivce, především technice hole a (ne)schopnosti přejít jedna na jednu. Což se v kombinaci s naší menší důsledností v obraně, plynoucí z menšího tlaku protivníka, ukázalo jako smrtelná kombinace. Příležitosti, které pro nás ze hry – ať už nedokonalé kombinace soupeřek, kterou se nám dařilo narušovat, nebo rychlých brejků po excelentních gólmanských výhozech – vyplynuly, jsme bohužel téměř nedokázali využít. Poučení pro příště je tak jasné: zodpovědná obrana musí být pro náš tým v každém utkání absolutním základem, na němž můžeme stavět náš případný úspěch. Na to, abychom soupeřky přejely aktivní hrou, vnutili jim naše tempo a systém, nebo je výrazně přestříleli, zatím nemáme kvalitu. Zatím!“
  1. turnaj, 19. října 2019, František Kovač
    Sparta vs. Fat Pipe Florbal Chodov 1:9
    Sparta vs. Black Angels 0:7

    „Holky se začínají postupně rozehrávat, zvykat si na obtížnost první ligy. Poprvé jsme si opakovaně vytvářeli vyložené brankové příležitosti, které zatím bohužel zůstávají neproměněné. V opačném případě by asi oba zápasy měly jiný průběh. S Chodovem to klidně mohlo být po dvou třetinách 3:4 a pak by to byla loterie. Do karet nám nehrálo ani zranění gólmanky Káji, kterou musela během druhé pauzy nahradit nerozchytaná Majda, čehož soupeř využil a několika rychlými slepenými góly zápas jasně rozhodl. Do druhého duelu jsme naopak vstoupili o poznání hůř, vlažně. Toho soupeřky zkušeně využily, během prvních devíti minut nám nasázely pět branek, a pak už pouze kontrolovaly hru. Za dvě následující třetiny, které obě skončily poměrem 0:1, si však Sparťanky zaslouží pochvalu. Soupeř sice hrál údržbu, my ho ale k vážnějšímu ohrožení naší branky nepustili, naopak opakovaně udeřily v jeho pásmu. Ukazuje se, že nastoupená cesta je správná. Proto je třeba dál intenzivně pracovat jak v tréninku, tak i v utkáních, která se nám výsledkově nedaří. Neboť až přijdou duely se soupeři, s nimiž se můžeme kvalitativně rovnat, musíme být stoprocentně připraveni.“
  1. turnaj, 17. listopadu 2019, František Kovač (+ Jan Doležal)
    Sparta vs. Tatran Střešovice 0:19
    Sparta vs. FBC Kutná Hora 3:1

    „Nad rozčarováním z průběhu prvního utkání, v němž jsme Tatranu nebyli důstojným soupeřem v žádném ohledu, u mě převažuje radost z toho, že se holky konečně dočkaly prvních bodů v naší premiérové sezóně v nejvyšší soutěži. A není to proto, že jsem první zápas, kvůli kolizi termínů s ligou mladších žákyň, viděl pouze na videu a trenérské dojmy mi zprostředkoval kolega Jan Doležal, zatímco ve druhém zápase jsem již tým vedl z lavičky. Máme letos hodně mladé a málo zkušené družstvo, přesto jsem přesvědčený, že rozhodnutí hrát s ním první ligu bylo z dlouhodobého pohledu správné. Část kádru tvoří starší žákyně, většině ostatních hráček, které už věkově do kategorie dorostenek patří, pak chybí dlouhodobější zkušenosti se zápasy na nejvyšší výkonnostní úrovni. Zatím jsme tedy logicky především platili nováčkovskou daň.
    S postupem soutěže, dalšími odehranými zápasy – a samozřejmě adekvátními tréninkovými dávkami – se ale naše hra zlepšuje a se soupeři na obdobné úrovni jsme již schopni nejen sehrát vyrovnané zápasy, ale už také bodovat. Věřím, že dnešní utkání s Kutnou Horou bylo pověstnou první vlaštovkou, na kterou se nám snad podaří navázat hned v příštím kole, kdy budeme na domácím hřišti hostit například Mladou Boleslav.“
  1. turnaj, 7. prosince 2019, František Kovač
    Sparta vs. FbŠ Bohemians 0:27
    Sparta vs. Florbalová akademie MB 1:7

    Výsledek prvního utkání neřeším, tento soupeř je kvalitativně na úplně jiné úrovni než my. Co nás – především tedy hráčky samotné – ale zajímat musí, je to, proč tomu tak je. Nebyli jsme svědky žádného zázraku, žádných nadpřirozených schopností. Většina holek z Bohemky jednoduše v každém týdnu odtrénuje dvakrát tolik než většina Sparťanek. A to je pak jednoduchá matematika; stačí si uvědomit, že takové poloviční tréninkové zatížení znamená za dvě sezóny rozdíl čtyřech let! A to je řeč pouze o klubových, týmových trénincích, k nim musíme ještě připočítat další individuální práci. Plus zohlednit fakt, zda trénink probíhá v zápasovém tempu, mimo komfortní zónu, nebo v režimu školního kroužku. Přitom možnosti k rozvoji mají hráčky ve Spartě de facto rovnocenné. Prostě buď chcete a florbal je pro vás hned po škole aktivita číslo jedna, které vše ostatní podřizujete a maximum dáváte, nebo nechcete a není – a pak ty zápasy vypadají a dopadají takhle. Což vás v prvním případě samozřejmě mrzí a štve, ve druhém je jedno. No a já ty první chápu, a druhých se ptám, zda to má smysl… Mnohem důležitější byl pro nás každopádně druhý zápas, proti soupeři, s nímž v ligové tabulce sousedíme. Naše neschopnost si i v takových podmínkách pořádně přihrát, nebát se přejít jedna na jednu, dokázat se uvolnit do brankové šance, o nechuti opakovaně rychleji popoběhnout ani nemluvě, byly v tomto výkonnostně – adekvátním srovnání do očí bijící a jediný vstřelený gól na našem kontě hovoří zcela jasně a spravedlivě. Bohužel. Ale abych nebyl jen negativní: bez ohledu na okolnosti je skvělé vidět některé výborné individuální výkony hráček, o kterých víte, že florbalu opravdu dávají první i poslední, a proto jdou nahoru, funguje to, a prohry a nezájem některých jiných je drtí. To jsou totiž přesně ty typy, na kterých, o kolo kterých, budeme novou špičkovou ženskou složku Sparty stavět, s nimiž je radost pracovat!“
  1. turnaj, 21. prosince 2019, František Kovač
    Sparta vs. Ivanti Tigers Jižní Město 1:17
    Sparta vs. FBŠ Slavia Plzeň 6:13

    „Jsem rád, že jsme k dnešnímu prvnímu zápasu přistoupili zodpovědněji a především pozitivněji, než tomu bylo minule proti Bohemians. Skóre je sice opět jednoznačné, věřím ovšem, že díky jinému mentálnímu nastavení dnes holky ze zápasu získaly nejednu cennou herní zkušenost. Druhé utkání pak bylo, stejně jako posledně proti Mladé Boleslavi, naopak především o nás. A ten posun je, myslím, výrazný. Sice jsme nebodovali, ale díky aktivnímu pojetí hry jsme vstřelili hned šest gólů. Hráčky, na kterých tým stavíme, začínají chápat, že je velký rozdíl v tom, jak prohrajete – zda jen budete pasivně stát před vlastní brankou a čekat, až dostanete gól, nebo zda se budete sami snažit určovat průběh hry, sami skórovat a až z případných chyb budete inkasovat. Navíc kdybychom dnes mohli využít v sestavě několik zraněných či nemocných hráček,
    byly bychom ještě o poznání silnější – a klidně jsme mohli bodovat.“
  1. turnaj, 12. ledna 2020, František Kovač
    Sparta vs. Black Angels 2:5
    Sparta vs. Fat Pipe Florbal Chodov 2:15

    „Při hodnocení zápasů v rámci letošní sezóny musíme neustále myslet na to,
    že hlavním cílem je stabilizace kádru a jeho přivyknutí si na vrcholovou soutěž. Tentokrát nás velmi limitoval malý počet hráček, které se turnaje mohly, respektive chtěly účastnit. V mladších kategoriích tento problém obvykle nemíváme, tam ještě s docházkou a motivací hodně pomáhají rodiče, v těch starších už ale ano. V tom jsou dívčí týmy specifické, sport pro část z hráček není – na rozdíl od chlapců – na prvním místě. Přitom kdybychom proti Black Angels nastoupili v plném počtu, jistě bychom si při dnešní formě soupeře připsali tři body. Druhý zápas pak byl především o sbírání herních zkušeností a morálce. V každém ze zápasů naše holky vsítily po dvou brankách, což se jim v minulých ligových kolech ne vždy povedlo. A to je každopádně pozitivní výsledek turnaje!“
  1. turnaj, 2. února 2020, František Kovač
    Sparta vs. FBC Kutná Hora 3:4
    Sparta vs. Tatran Střešovice 4:8

    „Je rozhodně pozitivní, že týmový výkon dorostenek má neustále vzestupnou tendenci. A to bez ohledu na momentální bodové zisky. Jak jsme si na začátku sezóny transparentně řekli, už nám nestačí vyhrávat zápasy druhé ligy, jako v minulosti. Chceme víc, chceme ve střednědobém horizontu Spartu mezi elitou i v ženských soutěžích. Proto jsme letos holkám přihlásili nejvyšší soutěž dorostenek, kde jdeme zápas od zápasu a zaměřujeme se více na sbírání zkušeností než bodů. Cestou společné tvrdé práce, která často bolí a sama se neudělá, budujeme nový tým, který se teď snaží v první lize etablovat, aby jeho cílem mohlo být ve stejné soutěži kvalitně odehrát příští sezónu. Protože dalším logickým krokem bude následně přihlášená vrcholová celostátní soutěž juniorek pro tuto partu v sezóně 2021/22!
    Zápas proti Kutné Hoře, která je společně s námi na chvostu ligové tabulky, musíme každopádně hodnotit jako zklamání. Přestože jsme ho měli pod kontrolou a soupeř hrozil jen z rychlých přečíslení, neodnesli jsme si z něj ani bod. Příčinu je třeba hledat především ve třech faktorech: neproměňování vyložených gólových šancí, kterých jsme si v každé třetině vytvořili hned několik – kdybychom bývali v polovině zápasu vedli o pět, šest branek, nikdo by se nemohl divit; nedisciplinovat v přístupu ke konzistentnosti vlastního výkonu proti soupeři, který se jeví jako slabší – nikdo se neporazí sám; nedostatečná fyzická kondice, která nám znemožňuje hrát naplno celý zápas – když nemám natrénováno, v obchodě to nekoupím. Třetí faktor, který je problémem s dlouhodobým řešením, se pochopitelně projevil i ve druhém zápase, od jehož poloviny již naše hráčky nebyly schopné akceptovat stále se zvyšující tempo soupeřek, což utkání v důsledku rozhodlo. První třetinu jsme přitom soupeře z opačného pólu tabulky překvapili svou aktivní hrou, ve druhé jej ještě dokázali držely na dostřel, ve třetí už nám ale nezbývali síly na další odpor a kvalita loňských mistryň tak mohla konečně dominovat. Zatímco první zápas si Sparťanky prohrály sami přímo na hřišti, ten druhý především na tréninku.“
  1. turnaj, 15. února 2020, František Kovač
    Sparta vs. FbŠ Bohemians 0:16
    Sparta vs. Florbalová Akademie MB 2:6

    „Do zápasu proti domácím Bohemians jsme sice z pohledu skóre vstoupili nejlépe,
    jak se nám proti tomuto špičkovému soupeři v sezóně 2019/20 zatím podařilo. Nicméně výborně takticky i fyzicky připravený protivník, byť neměl na lavičce svou úplně nejsilnější sestavu, dokázal od druhé třetiny zvýšit své nasazení tak, že ztrestal skoro každou naši chybu. A že jich bylo, pochopitelně i díky tomu, že jsme do zápasu řízeně zapojili i naše nejméně zkušené hráčky. Co si z tohoto zápasu, přes nepříznivé skóre, odnést? Jednoduše to, že tvrdá kontinuální práce v tréninku se vyplácí. A naopak, že špatná docházka na tréninky rovná se neschopnosti hrát florbal na jiné než hobby úrovni. Což po mém pozápasovém monologu v šatně pochopily jak ty hráčky, jejichž přístup je v průběhu celé sezóny příkladný, tak i všechny ostatní. Utkání proti Mladé Boleslavi se poté hodně podobalo tomu proti Kutné Hoře z před čtrnácti dní. Vítězství ve výborně rozehraném zápase, v jehož úvodu jsme soupeře zatlačili naší aktivní hrou, jsme si nakonec nechali protéct mezi prsty. Náš tlak jsme totiž nebyli schopni držet po celý zápas, natož abychom jej gradovali. Někomu chyběla odpovědnost, respektive jej opanovala naivita, někomu fyzická kondice, u některých hráček se postupně projevila kombinace obou faktorů. Navíc jsme neproměňovali vyložené příležitosti, kterých bylo tentokrát sice méně než proti Kutné Hoře, o to víc ale jejich zahození mrzí. Na druhou stranu, zápas, do kterého jsme dle plánu šli ve zúžené sestavě deseti nejlepších hráček ze zápasu prvního, skvěle prověřil naši připravenost. Hráčky, které do utkání zasáhly, odevzdaly na hřišti své aktuální maximum. Nyní musí pokračovat v jeho budování. Jasně totiž poznaly, že je zatím pro vrcholovou soutěž nedostatečné.“
  1. turnaj, 29. února 2020, František Kovač
    Sparta vs. FBŠ Slavia Plzeň 1:0
    Sparta vs. Ivanti Tigers Jižní Město 2:5

    “Maximální koncentrace a maximální úsilí po celou dobu trvání zápasu, nevypuštění jediného souboje, byť každý se logicky nedá vyhrát, chuť a snaha zvítězit i přes opakovanou smůlu v zakončení, individuální zodpovědnost. To jsou hlavní faktory,
    které přinesly sparťanským dorostenkám druhé tři body za druhé vítězství při jejich premiérové účasti ve vrcholové soutěži dorostenek. A mohlo být v rudé šatně ještě více radosti, kdyby bývaly hráčkám nedošly síly v závěrečné pasáži druhého zápasu. Dělba bodů by bývala byla spravedlivá, ale paní Štěstěna se k nám tentokrát otočila zády. Pokud ke všem zbývajícím zápasům naše hráčky přistoupí tak, jako k tomu dnešnímu proti Plzni, nemám strach, že bychom v celkové tabulce skončili na poslední místě. S takovýmto přístupem si totiž ze zbývajících čtyřech zápasů jsme schopni vybojovat minimálně dalších šest bodů. Stačí jediné: nepolevit!“

4.2 Stav družstva na konci RTC 2019/20, hodnocení hráček

Kádr tréninkové skupiny dorostenek vypadal na konci ročního tréninkového cyklu 2019/20, tzn. na konci měsíce června 2020 před překlopením věkových kategorií do dalšího soutěžního období, následovně:

    • hráčky do pole: 23
    • brankářky: 2
  •  
    • z celkového počtu:
      • hráčky věkově patřící do kategorie dorostenek (narozené 2003 – 2004): 16
      • hráčky věkově patřící do kategorie starších žákyň (narozené 2005 – 2006): 9
    • z celkové počtu:
      • hráčky působící ve Spartě již v předchozí sezóně/sezónách: 15
      • hráčky působící ve Spartě od začátku této sezóny: 19
      • hráčky nově příchozí do Sparty během této sezóny: 6
    • z celkového počtu:
      • hráčky hrající florbal na soutěžní úrovni již v předchozí sezóně/sezónách: 17
      • hráčky začínající s florbalem na soutěžní úrovni v této sezóně: 6

Z kádru, který v červenci 2019 nastoupil do letní přípravy, v průběhu sezóny jedna hráčka odešla na hostování a jedna se rozhodla ze zdravotních důvodů kariéru přerušit. Během sezóny naopak do Sparty přišlo, ať už na přestup či hostování, šest nových hráček, které se neúčastnily úvodní letní přípravy a týmového soustředění. Sedm z pětadvaceti hráček přejde v následující sezóně 2020/21 do kategorie juniorek. Další dvě hráčky, které se k nám připojily až v průběhu sezóny, své působení v klubu předčasně ukončily, tzn. účastnily se pouze části tréninků, zasáhly pouze do některých soutěžních zápasů, účastnily se pouze části testování, nicméně nefigurují ani ve vstupním, ani výstupním seznamu hráček v kapitole 3.1 této práce, respektive kapitole této.

Následující tabulka představuje základní, subjektivní trenérské hodnocení trénovanosti – kondiční připravenosti (K), technické připravenosti (Te), taktické připravenosti (Ta), psychické připravenosti (P) – jednotlivých hráček na konci RTC 2019/20 formou tříbodové škály vztažené k týmu jako celku; 1 = přesahující průměr týmu, 2 = dosahující průměru týmu, 3 = nedosahující průměru týmu. Dalšími klíčovými parametry jsou odtrénované hodiny (H) a průměrná docházka na tréninky (% D) sledované pomocí interního klubového systému.

Příjmení a jméno

Datum narození

Pozice

Držení hole

K

Te

Ta

P

H

% D

 

 

obrana

L

2

3

2

2

64,7

41

 

 

obrana

P

1

1

1

2

109,4

62

 

 

útok

P

1

1

1

1

38,3*

90

 

 

útok

L

2

1

1

1

15**

73**

 

 

útok

L

2

3

3

3

71,4

39

 

 

útok

P

x

2

2

1

55,9x

32x

 

 

gólman

G

1

1

1

2

130,6

70

 

 

obrana

L

2

2

3

3

71,1

43

 

 

obrana

L

x

x

x

x

1,8x

1x

 

 

obrana

L

2

3

3

2

12,8

36

 

 

útok

L

2

1

1

1

127,7

68

 

 

útok

L

2

3

2

3

81,6

45

 

 

obrana

L

3

3

3

2

49,2

30

 

 

útok

L

2

3

2

2

90,6

85

 

 

uni

L

1

1

1

1

162,2

88

 

 

uni

L

1

2

1

2

166,5

89

 

 

uni

L

1

2

1

2

78,8

95

 

 

útok

L

2

1

1

2

85,8

43

 

 

obrana

L

1

2

1

2

129,1

70

 

 

obrana

L

1

1

1

3

101,2

57

 

 

útok

L

2

3

2

2

112,3

62

 

 

gólman

G

2

2

1

2

163,3

89

 

 

útok

L

1

1

1

1

135,2

86

 

 

obrana

L

3

2

2

3

84,3

43

 

 

obrana

L

2

1

1

2

33,2

17

x = dlouhodobé zranění
* = nejprve střídavé starty a trénování primárně v mateřském klubu, poté přestup do Sparty
** = příchod do Sparty na dlouhodobé hostování na začátku června 2020

Generálně lze prohlásit, že hráčky, které neměly v průběhu sezóny problémy s docházkou na tréninky a zároveň odehrály většinu soutěžních utkání, přesahují ve většině, eventuálně úplně ve všech ukazatelích trénovanosti průměr týmu. Naopak hráčky, jejichž docházka na tréninky je problematická, ztrácejí oproti zbytku týmu téměř ve všech parametrech. Je to logické, protože čím více trénuji a hraji, tím více se zlepšuji. Roli ale pochopitelně hraje i celková doba, kterou se jednotlivé hráčky florbalu věnují, nelze porovnávat začátečnice, byť s perfektní docházkou, se zkušenými hráčkami. Stejně tak je nutné brát do úvahy poměr odtrénovaných hodin a percentuální ukazatel docházky na tréninky u hráček, které se k týmu připojily v průběhu sezóny.

Objektivní hodnocení hráček je prováděno měřením dle testové baterie obecně kondičních a specificky florbalových testů (viz kapitola 3.2.1.2 a přílohy této práce).

Konečná tabulka hráčských statistik – 1. liga dorostenek 2020; zdroj = https://www.ceskyflorbal.cz/druzstvo/25381/statistiky/hraci

4.3 Vyhodnocení jednotlivých mezocyklů

Evidenci a administraci jednotlivých tréninkových jednotek, jejichž náplň je odrazem rozpadu cílů ročního tréninkového cyklu do makro, mezo a mikrocyklů (viz Příloha č. 3 této práce), jsem prováděl v programu XPS Network.

Následující grafy zobrazují rozložení jednotlivých týmových tréninkových jednotek na tři základní fáze: (i) warm-up, (ii) hlavní část, (iii) cool-down; a dále pak rámcový přehled obsahové náplně těchto částí. Z celkového v XPS Network vykázaného, a tedy sledovaného času 173 hodin a 58 minut týmových TJ, tvoří úvodní část 22 % (38 hodin, 25 minut), hlavní část 64 % (110 hodin, 52 minut), závěrečná část 13 % (22 hodin, 41 minut).

Zaokrouhlené zbývající jedno procento, respektive 2 hodiny z celku tvoří koordinační porada na začátku soutěžní sezóny. Další operativní koordinační schůzky v průběhu sezóny již nejsou vzhledem k jejich zanedbatelné časové dotaci zaznamenány touto formou. Videorozbory pak jsou buď přímo součástí konkrétního cvičení v rámci průběhu dané tréninkové jednotky, nebo probíhají formou samostudia v osobním volnu hráček. Z toho důvodu také nejsou samostatně zaznamenány a vykázány zde. Letní příprava v období července a srpna 2019 a program za období koronavirové pandemie na jaře 2020 jsou pak vedeny jako individuální aktivity, proto nejsou součástí těchto výkazů. Hlavní část vykazovaných tréninkových jednotek je poměrově složena kondice vs. florbalová specializace 21 % vs. 79 %.

Poměrové rozložení TJ na fáze Zdroj = XPS network, F. Kovač
Rámcový přehled náplně fáze TJ Warm-Up Zdroj = XPS network, F. Kovač
Rámcový přehled náplně fáze TJ Hlavní fáze Zdroj = XPS network, F. Kovač
Rámcový přehled náplně fáze TJ Cool-down Zdroj = XPS network, F. Kovač

Následující přehled zobrazuje základní vyhodnocení plnění plánovaného zaměření (respektive náplně a cílů) jednotlivých mezocyklů. Detaily vyhodnocení, včetně grafického zpracování výstupů z programu XPS Network jsou součástí Přílohy č. 3 této práce. Další detaily pak přímo viz XPS Network úložiště.

Základní vyhodnocení plnění plánovaného zaměření (respektive náplně a cílů) jednotlivých mezocyklů.

4.4 Vyhodnocení specifických cílů sezóny 2019/20

Výsledkový cíl pro premiérovou sezónu Sparťanek ve vrcholové soutěži dorostenek jsem na začátku soutěžního období ze dvou pádných důvodů nestanovoval; učinil jsem tak vzhledem k nezkušenosti de facto nově skládaného týmu a pouze odhadované kvalitě nám víceméně neznámých soupeřů. S týmem jsme si společně stanovovali dílčí herní úkoly a cíle pro každý zápas, šli jsme postupně.

Po odehrání jednoho zápasu se všemi soupeřícími týmy jsme si kolektivně předsevzali, že (i) neskončíme na posledním místě tabulky; (ii) dosáhneme lepšího výsledku než nejhorší tým loňské sezóny. Přestože se soutěž kvůli pandemii koronaviru v jarních měsících letošního roku a s ní souvisejících hygienických a bezpečnostních opatření nedohrála do konce, druhý z cílů se nám podařilo splnit. Z nedokončené ligy jsme si odnesli šest bodů za dvě výhry, zatímco tým Nového Strašecí loni v kompletní sezóně získal pouze body čtyři za jednu výhru a jednu remízu. První z cílů se nám v nedohrané soutěži naplnit nepodařilo, jsem nicméně přesvědčení, že naše v závěru ligy gradující forma nám i v tomto ohledu dávala dobré šance na jeho splnění.

Dvojici rozvojových cílů pro sezónu 2019/20, definovaných v kapitole 3.2.1 této práce, budu vyhodnocovat různým způsobem. První z nich, cíl zvýšení fyzické kondice družstva, je rovněž, byť pouze částečně, negativně ovlivněn pandemií koronaviru. Vzhledem k bezprecedentnímu, hráčkami ani klubem nezaviněnému výpadku týmové tréninkové činnosti v březnu, dubnu a květnu 2020, došlo u všech hráček ke globálnímu poklesu trénovanosti, přestože měly připravený plán individuální domácí přípravy (viz Příloha č. 6 této práce). Z toho důvodu, především pak kvůli předpokládanému negativnímu dopadu nedostatečných výsledků testů na psychiku už tak obecnou pandemickou situací stresovaných hráček, jsme ustoupili od plánovaného termínu testování na začátku května 2020 (které bychom stejně kvůli nastaveným hygienickým a bezpečnostním opatřením museli jednak posouvat v čase na později, druhak korigovat jeho organizaci a možná i obsah; což by ani jedno pro objektivní posuzování výsledků nebylo ideální). V Příloze č. 2 této práce tak jsou oproti původnímu plánu uvedeny pouze výsledky testování z prvních dvou kontrolních bodů – srpna a prosince 2019. Přitom tři kontrolní body byly naplánovány mimo jiné i proto, že jsem předpokládal nepřítomnost některých hráček na jednom z nich. Což se přesně potvrdilo při zimním termínu, který část hráček vynechala z důvodu sezónní nemoci, školních povinností, nebo akutního zranění. Na úvodním termínu během letního soustředění zase chyběly hráčky, které se k týmu připojily až v průběhu sezóny.

Hodnocení jsem tedy původně zamýšlel v ideálním případě provést na komparaci výsledků z prvního kontrolního bodu vs. druhý bod vs. třetí bod, v horším případě alespoň první vs. druhý, respektive druhý vs. třetí, nebo první vs. třetí. Vzhledem ke kompletnímu zrušení třetího kontrolního bodu tak nebylo progres některých hráček vůbec možné změřit. Proto jsem ustoupil od zamýšleného cíle celkové týmové komparace v průběhu času „Alespoň dvě třetiny všech hráček…“ a místo toho provedl pouze individuální porovnání všech v průběhu času získaných výsledků vůči stanovenému normativu. Průběžné výsledky měly hráčky během sezóny k dispozici, takže dobře věděly, na kterých aspektech své trénovanosti musí zapracovat, čemuž ta cílevědomější část z nich přizpůsobovala svou doplňkovou individuální přípravu, s jejíž konstrukcí jsem některým z nich konzultačně pomáhal.

Jak je z výsledků na první pohled vidět, cíl byl nastaven správně, protože podstatná část hráček na startu sezóny ve většině ukazatelů zaostávala za průměrnými výsledky stanoveného normativu. Po aplikaci tréninkového zatížení se alespoň část z nich zlepšila, progres ovšem nebyl tak výrazný, jak jsem předpokládal. Vyloženě smutné pak je konstatování, že žádná z hráček nebyla schopná dostáhnout alespoň průměrných hodnot všech sledovaných ukazatelů. Přidání další, čtvrté týmové tréninkové jednotky za týden, abychom ještě zvýšili objem tréninkové zátěže a tím podpořili trénovanost hráček, však nebyla v rozeběhnuté sezóně možná. Pro sezónu nadcházející však již s tímto požadavkem pracujeme – finální řešení bude známo v průběhu letních prázdnin 2020.

Následující tabulka uvádí základní přehled výsledků obou testovacích termínů. Rozděleny jsou po jednotlivých testovacích úlohách a ročnících testovaných hráček. Detaily, včetně definice normativu, konkrétních naměřených hodnot a jejich komparace, jsou uvedeny v Příloze č. 2 této práce. Rozpracování samotné testové baterie pak obsahuje Příloha č. 1 této práce.

Základní přehled výsledků obou testovacích termínů
    • Vyhovělo = dosaženo alespoň průměrné hodnoty dle normativu
    • Nevyhovělo = dosaženo horší než průměrné hodnoty dle normativu
    • Netestováno = hráčka se účastnila pouze jednoho kontrolního bodu, pokud se neúčastnila ani jednoho, není započítána vůbec

Druhý z rozvojových cílů, zlepšení herního projevu družstva, budu vzhledem k výše zmiňované pandemii koronaviru hodnotit pouze za období od 1. července 2019 do 10. března 2020. Obsahově jsem jej definoval jako „obecnou týmovou adaptaci nového herního stylu (více viz kapitola 2.2.3 tohoto textu) v útočném i obranném rozestavení 2-2-1, se specifickým zaměřením na hráčskou roli číslo 1 – tzn. útočící hráč s míčkem. Po zisku míčku zakládáme rychlý protiútok, snažíme se o první zakončení po maximálně pěti sekundách na útočné polovině hřiště.“ Metodou vyhodnocení jsem přitom stanovil videorozbory tréninkových herních cvičení a průpravných her, tréninkových a soutěžní zápasů.

Je pochopitelně dramatický rozdíl mezi soutěžními zápasy, k nimž nastupují vesměs pouze dostatečně fyzicky a technicko-takticky připravené hráčky, oproti tréninkovým cvičením, kterých se účastní celá tréninková skupina, respektive družstvo. Z tohoto pohledu bylo správným rozhodnutím hodnotit nejen zápasová videa, ale také porovnávat tréninková a zápasová videa – kvalitativní rozdíl v realizaci v závislosti na personálu je dle očekávání na první pohled jasný; zároveň pouze díky tomu získávaly vhodnou zpětnou vazbu i hráčky, které zatím k soutěžním zápasům nenastupovaly. Druhým aspektem, který porovnávání tréninkových a zápasových videí přineslo, bylo zviditelnění nižší intenzity realizace, tedy nižší než zápasové tempo během tréninkových cvičení a utkání vs. soutěž. Toto některé hráčky opakovaně zpochybňovaly, až do okamžiku předložení důkazů právě ve formě videozáznamu. Důsledek je přitom zřejmý: pokud nemáte z tréninku zažité maximální tempo, maximální úsilí provedení, nedokážete ho navodit, natož udržet během soutěže. A to pochopitelně zápasy rozhoduje. Zároveň je při takovém přístupu herní rozvoj limitován tím, že trénink probíhá v komfortní zóně, teprve vystoupení z ní přináší kýžené rozvojové podněty.

V první třetině soutěžní sezóny jsme teprve hledali kompaktnost našeho herního projevu, v této části soutěže se nám stanovený cíl naplňovat nedařilo, ani v jeho základní, natož rozšířené parametrizaci. Ve druhé třetině soutěže jsme již ve většině zápasů dokázali souvisle a plynule držet útočné i obranné rozestavení 2-2-1. Ve třetí, nedokončené části ligového ročníku se nám pak cca ve dvou třetinách případů dařila i snaha o první zakončení po vytýčených maximálně pěti sekundách pobytu na soupeřově obranné polovině po předchozím rychlém protiútoku. Bohužel, takových brejkových založení útočných akcí nebyla v naší hře více jak čtvrtina; přibližně v polovině případů převažoval postupně budovaný útok (výsledkově neefektivní) a obdobně čtvrtinou bylo zastoupeno rychlé zakončení po zisku míčku vysokým presováním (výsledkově relativně efektivní). Byť pochopitelně při celkově vstřelených pouhých 32 brankách nemůže být statistika efektivity způsobů zakončení příliš vypovídající.

Postupný jasně pozitivní vývoj naplňovaní stanoveného rozvojového cíle víceméně koreluje s obsahem a posloupností tréninkově-rozvojových aktivit v jednotlivých mezocyklech RTC. V obdobném duchu proto budeme pokračovat i v následující sezóně, kdy se budeme zároveň zaměřovat i na zvýšení efektivity postupně budovaného útoku, při němž nás letos nejvíce limitoval nedostatek či nekvalita herního myšlení, výběru vhodných variant řešení nastalých herních situací při rovnovážném počtu hráček, což přičítám především na vrub relativní hráčské nezkušenosti týmu, a v některých případech i zatím nedostatečně technicky zvládnutých herních činnostech jednotlivce.


4.5 Vyhodnocení nespecifických cílů sezóny 2019/20

Nespecifickými cíli pro sezónu 2019/20 jsem stanovil kalkulované zapojení hráček do tréninkového procesu v průběhu celého ročního tréninkového cyklu a zároveň zapojení hráček do zápasů v průběhu celé soutěžní sezóny. Tyto cíle se nepodařilo naplnit vzhledem k pandemii koronaviru v jarních měsících letošního roku a s ní souvisejících hygienických a bezpečnostních opatření, která nám v inkriminovaném období de facto znemožnila jakoukoliv efektivní sportovní činnost. Týmové tréninky musely být zrušeny, ligová soutěž se nedohrála. Konkrétně jsme nestačili odehrát čtyři zápasy základní části 1. ligy dorostenek, zrušeno bylo 26 týmových tréninků s v období mezi 11. březnem a 11. květnem s celkovou časovou dotací 3120 minut (z celkového plánovaného počtu 115 tréninků v průběhu celé sezóny), které jsme se částečně snažili nahradit individuálními plány kondiční a technické přípravy.

 


 

Kompletní obsah práce

1. Úvod
2.1 Teorie sportovního tréninku
2.2 Teoretická příprava klubu
3. Metodika práce
4. Výsledková část
5. Závěr

 

Text: František Kovač