Kalifornští milionářští floutkové RED HOT CHILI PEPPERS vydávají své první oficiální koncertní album. Děje se tak rovnou na dvou discích a přesně dvacet let poté, co jim vyšla první eponymní nahrávka! Live In Hyde Park šlo na pulty obchodů 26. července 2004 současně v Evropě, Asii, Austrálii a Novém Zélandu. Ve Spojených státech bude k mání pouze jako speciálně ceněný import. Jedná se v krátké době již o druhý počin zachycující živé vystoupení sladce pálivé čtveřice, navazující na předchozí DVD emisi Live At Slane Castle, respektive Off The Map z roku 2001. Soubor své jubileum zároveň připomíná i kolekcí Greatest Hits v MC, CD a DVD formátu.

1983 – 2004
Vše začalo v polovině sedmdesátých let, kdy se na fairxaské střední škole poprvé setkali Američan Anthony Kiedis, Australan Flea a Izraelec Hillel Slovak. Ten později přivedl ukázat kamaráda Jacka Ironse, s nímž rozjížděl kapelu jménem Chain Reaction. Jakmile se prvně zmíněná dvojice rozhodla přidat, přejmenovali se na Anthym. Postupem času se z mixu pop a hard rocku posunuli mnohem více k alternativnímu výrazu založeném na rozmáhajícím se hardcoru a funku. Úplně první opravdové veřejné vystoupení odehráli jako Tony Flow And The Miraculously Majestic Masters Of Mayhem koncem roku 1983 v losangeleském klubu Café De Grande na bulváru Melrose. Sestávalo z jediné skladby Out In LA. Víc jich tehdy neměli… Nedlouho po koncertu se přejmenovali na Red Hot Chili Peppers.

Debutové album natočila kapela hned následující rok, ovšem v sestavě Kiedis – zpěv, Flea – baskytara, Jack Sherman – kytara, Cliff Martinez – bicí. Slovak a Irons totiž byli v té době smluvně vázáni u jiného vydavatelství kvůli jejich souběžnému projektu What Is This?, a proto nesměli album RHCP natáčet. Nesehranost náhradníků z materiálu ale vyloženě čišela. Dvojku Freaky Styley natáčeli pod producentskou taktovkou samotného George Clintona již v originální sestavě. Následují první koncerty na starém kontinentu, kam je bere právě Clinton jako svou předkapelu.

Kapela začíná být slavná, slušně si vydělává a tak drogové problémy jejích členů pomalu ale jistě eskalují. Z odloženého nahrávání The Uplift Mofo Party Plan ale nakonec vylézá nadupaná deska, jíž se kapela definitivně prosadila na americkém trhu. Následuje ji vykutálené kompilační EP Abbey Road (obsahuje především dříve nevydaný cover Jimi Hendrixe Fire), jehož emisi podporuje známá foto série ‚Socks On The Cocks‘. 27. června je ale ve svém losangeleském domě nalezen mrtvý kytarista Hillel Slovak. Diagnóza je jasná: předávkování mixem heroinu a kokainu. Otřesený Jack Irons kapelu okamžitě opouští, nějaký čas tráví na psychiatrii, aby nakonec nastoupil k Pearl Jam. To si od těch drog ale pomohl…

Ke konsolidaci dochází až začátkem roku 1989. Sestavu na stálo doplnili někdejší fanoušek John Frusciante na kytaru a metalový maniak Chad Smith na bicí. Netrvá ovšem dlouho a kapela je zpátky ve svých starých trablech i s novým obsazením. Opět si perou pod tlakem do těla veškeré jedy, které jsou k dispozici. Odehráli díky tomu své údajně nejlepší koncerty vůbec. Tedy viděno jejich rozostřenou optikou… První desku obnoveným RHCP produkoval, stejně jako předchozí počin, Michael Bienhorn.

Mother’s Milk se za nedlouho po vydání stála platinovou. Byla věnována Hillelu Slovakovi. Na vnitřní straně bukletu byl jeden z jeho obrazů, album navíc obsahuje již zmíněnou Hendrixovu předělávku, v níž hrají jak Slovak, tak Irons. Pro film Pretty Woman následně dodávají skladbu Show Me Your Soul. Do slova a do písmene rozjetá kapela se po sérii koncertů zavřela s producentem Rickem Rubinem na sklonku roku 1990 do Laurel Canyon studií, kde nahrála podle mnohých své vůbec nejlepší – stoprocentně své nejzásadnější – album BloodSugarSexMagik. Doposud se ho prodalo více jak dva miliony kusů, což znamená dvojitou mezinárodní platinu.

Následuje titánské turné se Smashing Pumpkins, Nirvanou a Pearl Jam. Nastává absolutní fyzická i psychická devastace. Kiedis se chtěl zabít kvůli nejednoznačným tesům na HIV pozitivitu, které si nechal opakovaně dělat. Flea se ze své drogové závislosti nervově zhroutil a Frusciante se nesčetněkrát předávkoval kvůli neustupujícím depresím a paranoe. Jen Chad Smith se jakž takž držel zkrátka a proto koncerty alespoň za něco stály. Poté, co kolem sebe John začal slyšet napovídající duchy, opustil kapelu uprostřed asijského turné. Nahradil ho Anthony Marshall, kterého za nedlouho vystřídal Jess Tobias. Definitivou je ale až následné angažování mozku Jane’s Addiction Davea Navarra v září 1993. O měsíc později umírá blízký přítel kapely, herec River Phoenic. Jak jinak než na předávkování. Flea je dokonce u toho…

Na výročním Woodstocku 1994 vystoupili poprvé v nové sestavě. Zaujali především pódiovou prezentací se svítícími žárovkami na hlavách, která navazovala na před dvěma roky používané hořící hasičské přilby. One Hot Minute je pak nejponuřejším a zároveň i nejtvrdším albem RHCP. Navarrův feeling se jednoduše ruku v ruce s postupující drogovou depresí ústředního dua Kiedis – Flea projevil naplno. Následuje světové turné, ale hustě se taky spekuluje o rozpadu. V dubnu 1998 odchází Navarro, nedlouho po něm rezignuje na svou funkci i dlouholetý manažer souboru Lindy Goetz.

Všechno zlé je ale pro něco dobré. Trosky si bere pod svá ochranná křídla nový manažer Peter Mensch, kterého oslovují hotové demosnímky pro Californication. Do sestavy se navíc vrací vyléčený John Frusciante. Ostatní se zařeknou se svými závislostmi rovněž skoncovat. Na důkaz svého znovuzrození se poprvé po odmlce představují na Tibetian Freedom Concert, kde hrají pro 130 tisíc diváků. Novinka, opět s Rubinem za producentským pultem, byla hotova za tři týdny. Kapelu neskutečně nakopnul Johnův návrat v plné síle. Alba se zatím prodalo více jak 12 milionů výlisků! Zatím poslední řadový počin By The Way pokračuje v nastoleném hudebním výrazu, jen hitovek je na něm o něco méně. Každopádně ale utvrzuje hvězdnou pozici RHCP.

Hyde Park, Londýn
Letos na jaře si vykutálená čtveřice vyrazila do světa ‚tak trochu‘ zahrát, aby jednak oslavila loňské dvacáté jubileum svého vzniku a zároveň si i společně aktivně odpočala a nabrala ze svých věrných fanoušků něco nových sil a emocí před nahráváním dalšího, již avizovaného, studiového alba. A evropské turné navštívilo úhrnem více než jeden milion diváků. Koncertní album Live In Hyde Park pak vzniklo sestřihem záznamu tří londýnských koncertů z 19., 20. a 21. června. Deska tedy vychází měsíc a týden po zaznamenání inkriminovaného materiálu! Cena vstupenek se vyšplhala až na 90 liber a pokaždé bylo vyprodáno rovnými sto tisíci diváky. Rozhodně se ale nedostalo na všechny zájemce, i když RHCP předtím vystoupili ještě v Manchesteru a Edinburghu. Speciálním hostem nebyl nikdo jiný než sám funkový velekněz James Brown. Pódium mu rozehřívali Chicks On Speed.

Zatímco Kiedis těsně před prvním vystoupením pro rozhlasovou stanici BBC prohlásil: „Mám velkou radost z toho, kolik se tu sešlo lidí. Neskutečně nás to nabíjí pozitivní energií. Absolutně se těm lidem rozdáme, i když nás zítra čeká zřejmě to samé. Šetřit se rozhodně nebudeme!“, Flea byl po koncertním maratónu stejným reportérem dotazován, čeho se bál nejvíc. Odpověděl typicky po svém: „Nejvíc jsem se bál toho, jak naši fanoušci přijmou fakt, že jsem si nechal narůst dlouhé vlasy, zatímco John ty své zásadním způsobem zkrátil.“

2CD přináší více než 2 hodiny hudby. Konkrétně se jedná o 26 skladeb, mezi nimiž kromě notoricky známých hitovek zazní i dvě absolutní novinky (Rolling Sly Stone, Leverage Of Space) a 3 coververze (I Feel Love od Donny Summer, Brandy od Looking Glass a Black Cross od 45 Grave).


Víte, že…
… nejoblíbenějším basketbalovým hráčem Anthony Kiedise a Fleai je bývalá hvězda Los Angeles Lakers nakažená virem HIV Magic Johnson? Flea speciálně pro něj napsal píseň Magic Johnson, kterou najdete na Mother’s Milk.

… v písni One Big Mob z alba One Hot Minute je slyšet pláč malého Gabriela Jamese Navarra, takto bratra někdejšího kytaristy Davea?

…Fleovy baskytary jsou vyráběny přímo jemu na míru? Všechny postavila firma Modulus a nesou speciální označení Flea-Bass.

…tetování na zádech frontmana Anthonyho Kiedise bylo tvořeno celých 8 hodin čistého času?

…kytarista John Frusciante měl jako první z kapely (díky předchozím drogovým excesům) umělý chrup?

…skladba Transcending z One Hot Minute je věnována zemřelému herci Riveru  Phoenixovi, o kterém se spekulovalo, že je Fleaův milenec?

…dívka, která se objevila na obalu Mother´s Milk, se jmenuje Dawn Alain? Skupina s ní po vydání alba měla nemalé problémy, neboť tato modelka nedala předem souhlas ke zveřejnění inkriminované fotografie a proto podala na RHCP žalobu.

… v roce 1989 byl Anthony Kiedis přímo za pódiem zatčen kvůli tomu, že na jednu z divaček koncertu mával svým přirozením?

…v roce 1990 byli Chad Smith a Flea zatčeni kvůli společnému výtržnictví, sexuálnímu obtěžování okolí a násilnostem a posléze za toto i souzeni?

…v roce 1995 se RHCP objevili v kresleném seriálu The Simpsons, oblečeni jen v bílých slipech?

…do dětského sboru, zpívajícího v písni Aeroplane, přispěla i Fleova dcera Clara? Další děti se jmenují Bailey Reise, Askia Ndeg´oncello, Nadia Wehbe, Sarabeth Kelly, Matthew Kelly, Phillip Greenspan, Perry Greenspan, Veronica Twigg, Remy Greeno, Jaclyn Dimaggio, Hayley Oakes, Nikolai Giefer, Taiana Giefer, Nina Rothburg, Sheera Ehrig, Jade Chacon.

…obal alba Blood Sugar Sex Magic má na svědomí holandský tatér Hanky Penky, velký přítel a dvorní kérovač kapely?

…fotky uvnitř bukletu BloodSugarSexMagik nafotil režisér Gus Van Sant (např. Mé privátní Idaho, kde si zahrál i Flea), který má na svědomí i videoklip k Under the Bridge?

…chlápek hrajícího šíleného řidiče ve videoklipu By The Way se jmenuje Dave Sheridan a mohli jste ho vidět třeba ve Scary Movie?


Anthony Kiedis – zpěv, kytara
– narozen 1. 11. 1962, Grand Rapids, Michigan, USA
– rodiče se rozvedli, když mu bylo 6 let
– má sestry Julii a Jen
– o panictví přišel ve dvanácti letech s osmnáctiletou Kimberley Smith, milenkou svého otce, který se později stal předsedou fanklubu RHCP
– básně a písňové texty začal psát na střední škole
– v roce 1997 se setkal s Dalailamou a taky si ošklivě poranil zápěstí při bouračce na svém motocyklu Harley-Davidson
– býval těžce závislý na heroinu, dnes je prý čistý, praktikuje jógu a vegetariánství
– miluje Andy Warhola a basketbalový klub Los Angeles Lakers
– role ve filmech: F.I.S.T (1978), Point Break (1991), Thrashin‘ (1985), The Chase (1994), Back To The Future II, III, (1989,1990), Though Guys (1986), Less Than Zero (1987).

Michael ‚Flea‘ Balzary – baskytara
– narozen 16. 10. 1962 v Melbourne, Austrálie
– rodiče se rozvedli, když mu bylo 5 let
– otčímem se mu stal Walter Urban Jr., jazzman jak poleno, alkoholik jak prase
– obratem se s rodiči přestěhoval do USA, konkrétně do New Yorku, když mu bylo 10 let, přemístila se rodina do Los Angeles
– pod otčímovým silným hudebním vlivem začal hrát na střední škole na trubku, byl platným členem školního orchestru i L. A. Junior Philharmonia, později objevil funk a přešel na baskytaru
– v roce 1985 se oženil s Loeshou Zeivar, aby se o pět let později rozvedli, mají dceru Claru
– jeho idolem hry na trubku byl Dizzi Gilesbie, kytarovým hrdinou se mu později stal Jimi Hendrix, ve funkových vodách ho okouzlil George Clinton
– role ve filmech: Suburbia (1984), Just Your Luck Liar’s Poker (1999), Trashin‘ (1985), Demoliton Man (1993), Blue Iguana (1988), The Chase (1993), Back To The Future II, III (1989,1990), Motorama (1994), Let’s Get Lost Fear And Loathing Roadside PROphers (1991), My Own Private Idaho (1991), Stranded (1992), Wild Side (1995), The Big Lebovski (1998).

John Frusciante – kytara
– narozen 5. března 1970, New York, USA
– otec je právník a zároveň pianista, matka zpěvačka
– má bratry Erika a Michaela a sestry Annu a Lily
– v devíti letech měl prý „romantické sny o bisexualitě“
– v patnácti letech se stal velkým obdivovatelem tehdejších RHCP, speciálně mu učaroval kytarista Hillel Slovak, kterého o tři roky později v sestavě nahradil
– v šestnácti odešel z domova, pronajal si pokoj na ubytovně a začal 15 hodin denně cvičit hru na kytaru podle nahrávek Franka Zappy a Jimi Hendrixe
– 7. května 1992, během The BloodSugarSexMagic Tour, oznámil svůj odchod z kapely, aby se mohl na plný úvazek začít utápět ve svých drogových problémech
– v mezičase vydal dvě sólová alba (Niandra Ladaes and Usually Just A T-Shirt, 1994 a Smiles From the Street You Hold, 1997) a dal se na malování a jógu
– přesně po šesti letech se do kapely vrátil, byl 29. duben 1998
– sólové kariéře se věnuje i nyní, souběžně s RHCP

Chad Smith – bicí
– narozen 25. října 1962 v St. Paul, Minesota, USA
– na bicí hraje „odjakživa“
– do Los Angeles se přistěhoval v sedmnácti letech
– v březnu 1989 byl přijat do RHCP kvůli svým dlouhým vlasům
– v devadesátých letech byl krátce ženatý s Marií St. John s níž má dceru Manon St. John Smith, ta se narodila 3. března 1997
– v roce 1997 se stejně jako Kiedis vyboural na svém motocyklu Harley-Davidson a vykloubil si rameno
– je zapsán v Guinnesově knize rekordů za hraní na největší sestavené bicí soupravě, která sestávala celkem z 308 kusů
– rád hraje basketbal s Eddiem Vedderem z Pearl Jam
– miluje Kiss, Led Zeppelin, Black Sabbath, Jimmi Hendrixe, P-Funk, vzorem mu je John Bonham

 

Text: František Kovač