Aleš Brichta – Rok 2000? Arakain, Hattrick, RockNet!

Je to až k nevíře, po téměř osmnácti letech existence kapely, ale je to tak. Poslední dobou neuplyne měsíc, aby z tábora naší nejzásadnější metalové legendy ARAKAIN nevzešla nějaká zajímavá novinková zpráva. O všem, co se od mého prosincového rozhovorového sezení s kytaristou Jiřím Urbanem (40) seběhlo, jsem si se zpěvákem ALEŠEM BRICHTOU (40) povídal v jeho pražském nonstopu BumBar.

První věc, na kterou se, když tě vidím, nemůžu nezeptat, je tvoje trochu pozměněná image.
No pozměněná, já bych to moc dramaticky neviděl. V kůži už jsem chodil, takže je to spíš takový návrat. Jednoduše jsem si řekl, že už bylo dost toho, kdy člověk chodil odrbanej v džínách a pořídil si pár nových kožených svršků. Prostě jsem si řekl, že je zase čas přitvrdit. A upozorňuju tě, že tyhle kožený kalhoty a vysoký boty nejsou všechno, co ve skříni mám…

Arakain byl letos oceněn odbornou porotou Akadamie populární hudby premiérovou žánrovou cenou v kategorii ‚Hard & Heavy‘. Dostali jste ovšem jen jednu sošku andílka se šalmají…
To máš teda pravdu – repliky se prý nedělaj. A jen jeden telefon nejmenované mobilní společnosti, který jsme se proto následně rozhodli věnovat na nadaci Paraple. Jinak musím říct, že máme velkou radost z toho, že si na nás novináři od fochu vzpomněli, zároveň ale doufáme, že jsme tu cenu – když se letos udílely poprvé – nedostalI jen za zásluhy, ale především za to, co v současnosti děláme.

Poslední dobou se kromě muziky etabluješ i v nové roli obchodníka – ve fázi finálních příprav je nyní velezajímavý pionýrský projekt českého hudebního internetového serveru RockNet, na kterém se podílíš.
Všechno by se mělo rozběhnout koncem března. Teď řešíme jeden z posledních, i když dost zásadních problémů a to elektronické platby. Což je v Čechách dost velký problém, protože na něco takového lidi nejsou zvyklí, navíc Parlamentem neprošel zákon ohledně elektronického podpisu a to celou věc jenom komplikuje. Jinak veškeré smlouvy s vydavatelskými firmami i Ochranným svazem autorským jsou již hotové. Projekt je následující: měla by tam být dostupná veškerá česká rocková muzika od Buty po black metal, která by se dala ze začátku stahovat buď přímo po síti ve formátu mp3 – připravujeme ale i jiné jako je wma, master stick, liquid audio atd. – nebo objednávat na dobírku. Půjdou stahovat jak celá alba, tak jednotlivé písničky – u těch bude vždycky napsaná jejich cena, takže si klidně budeš moct naklikat za určitou sumu, kterou do toho budeš chtít vrazit, libovolný výběr dle vlastní chuti. Ta cena jedné skladby by se měla pohybovat okolo patnácti, dvaceti korun, vše přesně jak stanoví OSA a příbuzné smlouvy. Cena jednoho původního alba pak nepřekročí dvě stovky. Samozřejmě tam budou i ukázky zdarma – samozřejmě ovšem v horší kvalitě, co si budeme povídat, jsme v Čechách… Jinak ty platby při přímém stahování by měly být klasicky kreditní kartou, případně tzv. nákupním košíkem – budeš mít u nás předem zaplacenou nějakou hotovost, kterou budeš postupně čerpat. Do budoucna uvazujeme i o způsobu order by call, kdy ti daná cena naskáče v telefonních impulsech. Kromě tohoto archivu, kde budou jak běžně dostupná alba, tak velká spousta rarit a dnes víceméně absolutně nesehnatelných věcí, mají všechny amatérské kapely šanci se přes RockNet prezentovat tím způsobem, že nám pošlou svoje demáče a my, pokud budou nahrávky v nějaké přijatelné kvalitě, s nimi okamžitě podepíšeme smlouvu a jejich materiál uveřejníme v oddělení k tomu speciálně zřízeném. Samozřejmě uvažujeme i o věcech jako jsou on-line koncerty, na to se ale musí adresa www.rocknet.cz nejdřív pořádně zaběhnout. Jinak, abych nezapomněl, nejdůležitější částí serveru spolu s archivem je průběžně aktualizovaný informační hudební servis zdarma.

Přes computery jsme se dostali až k vašemu právě vydávanému 2CD živáku Arakain Gambrinus Live, který vychází ve formátu CDextra.
Na firmě přišli s nápadem, že natočí a vydají náš druhý oficiální živák. Původně se počítalo s jedním kompaktem, následně se ale zjistilo, že je to trochu málo, že to chce kompakty dva, což je ovšem zase moc místa navíc, které se musí nějak efektivně využít. My jsme dodali dvě bonusové skladby Mirka Macha Markétka a Víc už nehledám, natočené původně pro Farao, na kterém se nakonec z koncepčních důvodů nakonec neobjevily, a firma zařídila onu multimediální stopu, která se, myslím, hodně povedla.

Na české poměry rozhodně. Jak se ale selektovaly fotky a domácí video – obě tyto složky mi přijdou trochu časově nevyvážené. Co takhle řazení chronologicky po jednotlivých letech…
To je sice hezký, ale ty ty fotky máš? My jako kapela žádný oficiální fotografický archiv ani oficiálního fotografa nemáme, takže v tomto směru bohužel nemůžeme sloužit. Abys mohl nějakou doma zastrčenou byť raritní fotku zveřejnit, musíš znát nejdřív jejího autora. Určitě by šly, jak říkáš, chronologicky seřadit třeba koncertní fotky, těch máme spousty, ale my přece nejsme žádný spektákl, abychom se rok co rok měnili naživo tak zásadně, aby to nebyla nuda prohlížet. Co se týče toho videa, je to stejný problém, Jirka sice v posledním rozhovoru s tebou tvrdil, že má doma hodiny materiálu, použitelného v pravém slova smyslu – viz výše – toho zase tak moc nebylo. Rozhodně si ale nemyslím, že by v těchto složkách byly jen samé nezajímavé věci…

To rozhodně ne. V současnosti se chystáte na nové turné. V jakém stádiu jsou přípravy?
Dáváme dohromady repertoár postavený jak na jiných vykopávkách, tak na novém albu Farao tím způsobem, že každý máme dodat seznam cca třiceti věcí, z nichž se takových dvacet skutečně vybere a udělá. Jinak bude samozřejmě nové intro, nový závěr, chystají se i jisté posuny ohledně scény a vůbec celkového ksichtu kapely na živo – viz třeba moje kožeňáky… První koncert by se měl, pokud se nemýlím, konat 18. dubna v Klatovech a nemůžu vyloučit třeba to, že se živě potká Šeherezád a Šeherezád II.

Kromě Arakainu se v současnosti se spřízněnými, fotbalu nadobro propadlými, dušemi věnuješ i přípravám projekt Hattrick. Můžeš už něco prozradit?
Sestava je Ota Hereš, Petr ‚Kuna‘ Buneš, Milan Broum, Bob Vondrovic a já. Idea je nažhavit lidi před vystoupením našich fotbalistů na letošním mistrovství Evropy. Ten původní nápad, něco jako další bokovka Alkeholu, nosil Kuna v hlavě asi dva roky a původně po mně jenom chtěl, abych pár věcí otextoval, případně si jako host něco zazpíval. Nakonec to dopadlo tak, že to nazpívám celé a rytmika bude dost zajímavá a netradiční. Stylově by to mělo být něco mezi Nirvanou a Offspring, takový ten na oko nazlobený našlápnutý neopunk, textově kompletně fotbalová tématika. Točit by se mělo na přelomu dubna a května u Petra Jandy na Propasti, vyjít by to mělo – zatím není jasné u koho – na přelomu května a června. Křtít bude, jak jinak, podzimní král tuzemských ligových střelců Marek Kincl. Jinak pokud bude klip, tak do něj chceme samozřejmě zainteresovat co nejvíc fotbalistů. Naším skromným přáním je vítat naše z Belgie a Holandska se úspěšně vracející reprezentanty na Staromáku důstojněji, než jak vítal veleúspěšné hokejisty z olympijského Nagana Michal David.

 

Text: František Kovač