fk headline logo
a n k e t a   č e r n á   v r á n a
Černá vrána 2004 - 2011

Původní projekt tuzemské rockové a metalové ankety Černá vrána, za nímž na počátku poslední dekády minulého století stáli lidé okolo fanzinu Metaliště společně s Petrem 'Gung-Ho' Hanzlíkem, gradoval v roce 1993. Tehdejší vítězové jednotlivých kategorií - zpěvák Aleš Brichta, kytarista Miloš 'Dodo' Doležal, baskytarista Vlasta Henych a bubeník Štěpán Smetáček - se rozhodli neotřelým způsobem poděkovat svým fanouškům a spojili své síly v unikátním projektu Zemětřesení. Ten se stal synonymem pro tribute prvnímu českému, resp. československému hardrockovému zpěvákovi Jiřímu Schelingerovi. Později vydané eponymní album sklidilo zasloužený ohlas.

My, přesněji já s kolegy hudebními publicisty Bohoušem Němcem a Ladislavem Olivou, jsme se v roce 2004, jedenáct let poté, co se země zachvěla, rozhodli Černou vránu reinkarnovat. Byli jsme totiž přesvědčeni, že anketa tohoto striktně individuálního typu v tehdejší (byť přeanketované) době chybí. Nebo snad víte o jiné, v níž si můžete sestavit svou českou kapelu snů s relativně reálnou šancí vidět tuto sestavu naživo pohromadě? Proto jsme pod záštitou duchovního otce původní Černé vrány Petra 'Gung-Ho' Hanzlíka znovu oslovili tuzemské rockové a metalové fanoušky. Novinkou obnoveného klání bylo rozdělení jednotlivých vyhlašovaných kategorií na mužské a ženské. Od ročníku 2011 je ovšem v rámci emancipace a modernizace opětovně slučujeme; nezajímá nás už konkrétní pohlaví umělce, ale jeho (respektive její) samotná dovednost.

Z projektového manažera samotného zmrtvýchvstání Černé vrány jsem se postupem času stal jejím produkčním manažerem. Domlouval a koordinoval jsem spoluvyhlašovatele, partnery a sponzory, zajišťoval propagaci, supervizoval sčítání hlasů a v neposlední řadě organizoval výroční ceremoniály, odehrávající se povětšinou v rámci tradičních 'Vánočních rockových mejdanů' na Barče (legendami opředený, se scénou doslova pupeční šňůrou spjatý Kulturní dům Barikádníků v Praze 10), jednou dokonce ve Velkém sále Lucerny.

Hlasovat bylo možné na oficiálních internetových stránkách ankety www.cernavrana.wz.cz, s omezením na jeden zápis za kalendářní půlrok a osobu. V prvních třech obnovených ročnících šlo hlasovat zároveň i klasickou korespondenční formou a to bez omezení. Plebiscit do aktuálního ročníku startoval vždy 1. ledna a končil 30. listopadu. Spoluvyhlašovateli ankety se postupně staly magazíny Rockshock, Whiplash, Metal Forever & Metal Man, servery Kulturní echo, JanaMusic.cz a Metalbook.net, rádio Fajn Rock Music, rozhlasový pořad Hard Music Radia 1 a také stylové obchody Nosferatu a 666. Hlasy se každý rok počítaly na tisícovky.

Výše uvedené přesvědčení nám vydrželo více jak osm sezón, až do přelomu let 2011/2012. Inu, čas oponou trhnul. Proto jsme se rozhodli Černou vránu zase (na nějaký čas?) uložit k ledu...VÝSLEDKY VŠECH ROČNÍKŮ OBNOVENÉ ANKETY

Diplom ČV 2011   Diplom ČV 2010

Diplom ČV 2009  Diplom ČV 2008

Diplom ČV 2007  Diplom ČV 2006

Diplom ČV 2005  Diplom ČV 2004