SCREAMING RATS – Vize
vlastní náklad (CD-R)

Svůj projev charakterizují tihle Středočeši jako „dark punk“. A celkem dobře to sedí. Vize je jejich již třetím studiovým počinem, kromě něhož vydali i několik živých nahrávek a demosnímků. Aktuálně servírovaná devítka veskrze energických skladeb má vlastně jen dvě chyby.

Jednak, mimochodem velmi dobře zvukově ošetřená, nabuzená muzika celou dobu nešikovně přehlušuje již ve své podstatě záměrně mezi kytarami utopený zpěv. Což je škoda už proto, že české texty SR mají svou hlavu a patu. Druhak nepřináší zrovna přehršel dynamických, rytmických či tempových změn, což ovšem viděno jinou optikou nemusí být na škodu – naopak.

Z mého pohledu ovšem Vize není zase až taková jízda (nebo tak krátkometrážní počin), aby si kapela něco podobného mohla beztrestně dovolit. Každá skladba, zprvu se tvářící jako výjimka potvrzující výše uvedené pravidlo, totiž postupem času sklouzne do zajetého schématu. Instrumentálně se sice nejedná o mistrovskou exhibici, v kontextu samotného hudebního materiálu ovšem není nic takového potřeba. Naopak, syrový přístup k nástrojům je zde žádoucí.

Sympatické CD, jemuž může živá prezentace pouze přidat na jímavosti.

František Kovač