VYPSANÁ FIXA, CHOCOLATE JESUS
20. dubna 2005, Praha, Futurum

Vypsaná fiXa včera večer v pražském klubu Futurum pokřtila své zbrusunové album Krása nesmírná. Hlavní postavou slavnostního aktu byl režisér Petr Zelenka, který stříbrný kotouček v polovině koncertu tradičně zalil sektem a následně vhodil do lačného davu. V něm měly značnou početní převahu mladší ročníky. Lidi v tzv. produktivním věku by šlo hravě spočítat na prstech rukou zdravě rostlého člověka, zatímco za ‚děti‘ by se dala označit dobře polovina všech platících. A to je setsakra dobře!

Koncert otevřela parta CHOCOLATE JESUS, která mne zaujala už na nedávné soutěžní přehlídce Rock Nymburk 2005. Rtuťovitá zpěvačka Kristýna, podporovaná dobře sehraným bandem, jasně vévodila celému jevišti. A protože zajímavé pohybové kreace doprovázel přesvědčivý hlasový výkon, bylo jejich vystoupení opravdu patřičným rozehřátím před hlavní hvězdou. Nechyběl mu totiž ani rockový tah, ani chytlavé melodické polohy a dokonce ani smysluplné texty. Myslím, že se v Chocolate Jesus rýsuje další výrazný objev na naší mladé rockové scéně.

VYPSANÁ FIXA se pak, jak je jejím dobrým zvykem, s ničím nepárala a v rychlém sledu nám naservírovala dobře polovinu své novinky. Nové skladby nepostrádají tradiční ‚fixácké‘ atributy – chytlavý punkrockový drajv šmrncnutý zvukoborným grungem, který občas vygraduje vkusně uměřeným (a přece pádným) kytarovým sólem, semknutě šlapavý rytmický spodek a samozřejmě signifikantní texty, které patří k těm nejlepším, jež současná tuzemská scéna nabízí napříč celým svým žánrovým spektrem. Po úvodním novinkovém téměř třičtvrtěhodinovém bloku došlo na již zmíněný akt křtu Krásy nesmírné. Následoval ho zuřivě extatický průlet hvězdokupou hitovek z předchozích alb. A byla to jízda od začátku až do samého konce. Řetěz nespadl ani jednou, naopak, fanoušci hnali své oblíbence kupředu se stále se stupňující vervou. Nechyběly dokonce ani pokusy o stagediving. Radost a nadšení byly viditelné a oboustranné. Přidávalo se skoro dvacet minut!

Kdo může, neměl by si dnešní repete na tomtéž místě nechat ujít. Vypsaná fiXa totiž svou studiovou novinkou a především pak její živou prezentací potvrdila své výsadní postavení bezkonkurenčně nejlepší tuzemské klubové kapely současnosti!

 

Text: František Kovač