Minulý měsíc to bylo přesně deset let, co se z tohoto světa do jiných dimenzí definitivně odpotácela troska jménem Kurt Cobain. Excentrická vdova po psychotickém hudebním géniovy deváté dekády minulého století COURTNEY LOVE, původně ex-manželka transvestity a muzikanta Jamese Morelanda (Leasing Trans), právě vydává své čtvrté sólové album. America’s Sweetheart je jejím teprve druhým počinem od Cobainovy smrti. Tedy počinem hudebním. Na ostatních polích šoubyzu i v osobním životě toho stihla tahle ujetá blondýna vyvést nepočítaně.

Bio
Courtney Love přišla na svět 9. července 1965 v San Francisku jako Love Michelle Harrison. Byla typickým produktem generace tehdejších květinových dětí. Považte už jen to jméno, Love! A rodiče? Matka byla vystudovaná psycholožka, otec hudební nadšenec, blízký přítel Grateful Dead. Módní revoltou poblázněná vysokoškolačka a absolutní hipík se vším všudy. Rodiče se rozvedli, když byly Michelle 3 roky. Léto lásky právě končilo. Matka Linda ji vzala sebou na Nový Zéland, kam se uchýlila na ovčí farmu vzpamatovávat se z právě prožité deziluze. Do Států se obě vrátily právě včas, aby mohla mladá slečna Harrisonová nastoupit povinnou školní docházku. Dospívání pozdější vytížené hollywoodské exponentky pak probíhalo vcelku standardně, až do jejích šestnácti let. Tehdy Love definitivně odešla z domova. Začala cestovat po rodné hroudě, mrkla se údajně i do Japonska. Na živobytí si vydělávala jako příležitostná barmanka, častěji ovšem jako tanečnice a striptérka. Na cestách se seznámila s Kat Bjelland, holkou se stejně pohnutým osudem i světonázorem. Později spolu hrály v Babes In Toyland a Hole. Mezi roky 1983 a 1986 se upíchla v Londýně. Jela v drogách, squatovala, flákala se po klubech, vydělávala si tělem. Stihla vojet skoro celé Faith No More, na jejich koncertech pak příležitostně vystupovala jako hodně obnažená tanečnice. V muzice se ale tou dobou začíná angažovat i jinak. Mihla se v dobových sestavách Sugar Baby Doll, L7 či již zmíněných Babes In Toyland. Protlačila se dokonce i na celuloidové pásy. V roce 1986 debutuje ve filmu Sid and Nancy. Po návratu do USA se definitivně usadila v Hollywoodu. Hraje v dalších filmech, stále se motá okolo muziky. V roce 1989 zakládá první vlastní kapelu jménem Hole, s níž o dva roky později vydává první vlastní regulérní album Pretty On The Inside. Již jako zavedená šokantní frontwoman se v roce 1992 podruhé vdává. Vyvoleným je Kurt Cobain, ústřední postava právě explodujícího grungeového hnutí.

Paní Cobainová
Byla to dvojka jak vystřižená z nějaké rockandrollové učebnice. Kurt a Courtney. Každá jejich společná fotka definitivně naplňovala heslo „Sex & Drugs & Rock´n´roll“. Žili na doraz. Milovali se a nenáviděli zároveň. Tak jak to má být! Hudba pro ně byla vším, aby se jim stala společnou zlatou klecí, jejíž mříže mohli k útěku roztáhnout jen řádně nadopovaní. Do toho všeho přišlo jejich vlastní dítě. Frances Bean Cobain. Šok zodpovědnosti, který dopadl jak dopadl. Otec se odkrágloval v garáži, aby děcku nešel špatným příkladem. Na víc se nezmohl, tak bídně na tom byl. V dopise na rozloučenou doslova napsal: „Musím být jeden z těch narcisistů, co si věcí začnou vážit, až když je po všem (…) Nemohu vystát představu, že Frances jednou bude blbě se cítící sebedestruktivní mrtvej rocker, jako jsem já.“ Matka jí nechávala hlídat svým přátelům z jehlové čtvrti, aby sama mohla podnikat další interesantní výlety. S kytarou u pasu, roztaženýma nohama či gumou omotaným bicepsem. A protože matky nerady přežívají své syny, začala jí Kurtova matka nenávidět a vyhlásila jí válku. Na druhou stranu ale nutno poznamenat, že Courtney s Kurtem byla asi ta nejvyrovnanější dvojice pohybující se kdy v rock´n´rollovém subsvětě.


Miláček Ameriky
K muzice se vlastně vracíš po pěti letech. Poslední dobou jsi spíš byla vidět ve filmu než na pódiu.
Měla jsem palčivý pocit nedodělané práce. Cítila jsem, jak ve mně to hudebno doutná a potřebovala jsem to prostě zapálit. Ale neříkejme tomu návrat, já přece nikam neodešla. Prostě jsem před pěti lety vydala desku Celebrity Skin a teď vydávám desku další. Mezitím jsem dělala spousta dalších věcí, ale hrát jsem nikdy úplně nepřestala. Víš,  já mám to štěstí, že se mám jak odreagovat a ještě za to brát slušnou škváru. A teď to odreagování myslím jak od muziky filmem, tak naopak. Nejsem otrok jednoho. A je to zatraceně příjemné! Když dělám rock´n´roll, můžu se skvěle vybouřit. Když strčím nos do Hollywoodu, jsem zase hned v naprosté pohodě. Je to totiž magický svět, kde se neděje nic špatného. A já prostě potřebuju oboje…

America´s Sweetheart vydáváš jen pod svým jménem. Po rozkladu Hole jsi přece do světa vykřičela, že máš nový projekt, novou kapelu, novou rodinu jménem Bastard?
Ech…ty o tom taky víš…hahaha…v tomhle případě mi prostě ujela huba a plácla jsem něco, co ještě vůbec nebylo jisté. Ano, Bastard existoval, slibně se rozjel, ale pak se to všechno posralo a šlo do kopru. Ale já nejsem z těch, co by se nechaly zlomit. Ta deska byla stejně skoro celá z mojí hlavy. Tak jsem si prostě pozvala jiné lidi, sešli jsme se nezávazně a dohromady odvedli, myslím, dobrou práci!

Producentka a spoluautorka Linda Perry ex-4 Non Blondes, kytaristka Brody Dalle z Distillers…zase holčičí parta…
Jasně! Proč ne? Kurva! Proč ne!?…Hele, nejsem ta, které by vadilo, že na ní frajeři z kotle pořvávají, ať ukáže kozy. To mi fakt nevadí. Jsem ženská, mám kozy, tak co by mi mělo jako vadit? Když jsem dávala kdysi dohromady Hole, tak jsem vyhazovala frajerky, co se snažily hrát jako chlapy. Chci a vždycky jsem chtěla, aby moje muzika byla ženská muzika. Plná vášní a emocí, vzteku, zloby, lásky i nenávisti. Problém s ženskýma v rocku je ten, že ho často necítí, nejdou do hloubky a jen kloužou po povrchu. Nafotí pár fotek v provokativních hadrech, udělají pár rozhovorů do live-style časopisů a jsou sami ze sebe paf. Ale jen slizce kloužou po povrchu. A hlavně si vůbec neuvědomují, že kdyby nebyly holky, tak si jich fakt vůbec nikdo kvůli jejich muzice nevšimne.

Tvé hudební vzory, tví oblíbenci?
Miluju Led Zeppelin a v rozhodnutí stát se muzikantkou mě zásadně ovlivnila parta jménem Frightwig. Trojice holek ze San Franciska, které byla naprosto své, nesnažily se stylizovat do chlapské pózy a navíc jim to hrálo. Ty mi ukázaly cestu!

Změnil Kurt Cobain nějak tvůj názor či náhled na muziku? Naučila ses od něj něčemu?
Kurt mě naučil nebát se nedokonalosti. Revolver nemohl být první deskou Beatles, stejně tak jako Stg. Pepper´s Lonely Hearts Club Band mohla přijít až po něm. Když Nirvana nahrávala Bleaach, tak jen kopírovala Soundgarden. Kdyby s tím ale nezačali, nikdy by nenatočili About A Girl. Všechno je to vývoj a ten má svoje přirozené náležitosti, které prostě nezměníš, i kdybys chtěl. Jasně, je pár absolutních géniů. Ty ale objeví vždycky až následující generace, protože jejich současníci na to prostě nemají, jelikož ještě neprošli tím vývojem, který ti géniové přeskočili.

Prý chtěl těsně před smrtí seknout s Nirvanou a hrát jen s tebou a Hole…
Ve svém rozhovoru pro jednu francouzskou televizi pár týdnů před milánským předávkováním doslova řekl: „Abych byl upřímný, raději bych opustil svou skupinu a připojil se k Hole, spolupracoval s Courtney. Když jsem s nimi občas hrál, pocítil jsem souznění, které jsem dosud s nikým jiným nepoznal. Je to fascinující.“


Tak jde čas
„Frances a Courtney, zůstanu na vašem oltáři. Prosím, Courtney, jdi dál, kvůli Frances, kvůli jejímu životu, který bude beze mne o tolik šťastnější.“Jak pravil Cobain svou vůbec poslední větou na tomto světě, stalo se!

21. 10. 2003 – Cobainova vdova bojuje o možnost vychovávat vlastní dceru
Zpěvačka a herečka Courtney Love se v Los Angeles dostavila k tamnímu Juvenile Court – Los Angeles County Department of Children and Family Services (Soud pro rodinné záležitosti), aby s úřady svedla boj o práva na výchovu vlastní dcery Frances Bean, kterou zplodila se svým zemřelým manželem Kurtem Cobainem. Soud se rozhodl Love dítě odebrat a předat je do opatrovnictví Cobainovy matky Wendy O´Connor. Rozhodnutí padlo na základě nesčetných drogových a mravnostních excesů, jež většinou skočili zatčením dotyčné.

28. 10. 2003 – Courtney Love se napráskala sama
Hlídka LAPD (Los Angeles Police Department) zasahovala u případu telefonicky nahlášené pouliční výtržnosti. Policisté na místě nalezli ženu, které se představila jako „Love, Courtney Love“, což se následným šetřením potvrdilo. Hollywoodská exponentka se sama přiznala, že „Rozbila pár oken“. Vzhledem k podezření hlídky na intoxikaci, byla dotyčná neprodleně po zatčení odvezena do specializovaného lékařského zařízení, které detekovalo v jejím těle nadměrnou přítomnost utišujících přípravků Hydrocodone a Oxycodone. Vzhledem k malé společenské nebezpečnosti případu by mohla obviněná vyváznout pouze s podmínkou vztahující se na nutnost podstoupení odvykacího programu. Nepodařilo se totiž prokázat, že by léky měla Love předepsány lékařem. Dům, do kterého se dobývala, patří jejímu nejmenovanému ex-milenci.

13. 2. 2004 – Love na slyšení u Howerda Sterna
Courtney Love se nečekaně objevila ve vysílání proslulého rádiového showmana Howerda Sterna, aby vysvětlila svoji včerejší nepřítomnost u soudu. Tam se měl probírat její říjnový drogový exces. „Bála jsem se o svou bezpečnost, protože jsem momentálně neměla k dispozici profesionálního bodyguarda.“, prozradila rozrušeně. Zlé jazyky ovšem tvrdí, že do rádia přijela nepozorovaně sama vlastním autem. K celé kauze pak řekla pouze to, že se jednak neloupala do žádného cizího domu, navíc nerozbila žádné okno, ale pouze kopala do dveří, protože neměla klíče. Toto její prohlášení je v přímém rozporu s policejním protokolem, do něhož Courtney bezprostředně po incidentu uvedla, že okna sama rozbila. Státní zástupce Elden Fox, v návaznosti na její zdůvodnění absence u soudu, lehce pobaveně a dvojsmyslně sdělil tisku, že se o bezpečnost paní Love stát velmi dobře postará. Zároveň zdůraznil možnost vydání zatykače, pokud se obžalovaná nedostaví ani k odročenému přelíčení (17. 2. 2004). Již teď je ovšem jisté, že se Courtney v návaznosti na svou neúčast vazbě vyhne jen zaplacením kauce v hodnotě 10.000 dolarů.

24. 2. 2004 – Courtney opět u soudu, tentokrát s novým právníkem
Courtney Love včera losangeleskému soudu mimořádně představila svého nového právního zástupce, který ji bude zastupovat v nyní odložené kauze drogových excesů. Není vyloučeno, že obhajoba změní dosavadní výpověď obžalované. Ta totiž při stání konaném 17. 2. veřejně prohlásila, že nemohla kontrolovat své chování v době žalovaného činu, protože byla pod vlivem narkotik.

17. 3. 2004 – Soudní přelíčení s Courtney Love jak z filmu o Larry Flintovi
Z dramatických do komediálních scén se přelévalo další soudní slyšení ve věci drogových excesů herečky a zpěvačky Courtney Love. Přesně jako ve Formanově filmu Lid versus Larry Flint, v němž Love ztvárnila životní družku pornomagnáta. Když totiž její právník požádal o další odklad stání z důvodu zpochybnění obžalobou předložených laboratorních testů, začala porotě vehementně nabízet k prostudování lahvičku s “úplně stejnými prášky, jaké si vzala tehdy“. Aby zabránil skandálu, případně rovnou zatčení své mandantky za držení nedovolených drog, snažil se její právní zástupce vše zahrát do kouta. Courtney se ale velmi nahlas ohradila a svůj výstup ukončila slovy: „Máš padáka!“ Když ji následně soudce laskavým tónem upozornil na všechny aspekty právě provedených akcí, zdrcená blondýna kontrovala slovy na adresu právě vyhozeného právníka: „A teď dělej, co umíš, beru tě zpátky…“. Přelíčení bylo nakonec opět odročeno.

17. 3. 2004 – Courtney Love zatčena v New Yorku za ublížení na zdraví
Hned při odchodu z pódia si newyorští policisté vyzvedli zpěvačku Courtney Love po jejím utajeném koncertě v klubu Plaid. Při vystoupení, které Courtney se svým doprovodným bandem odehrála po návštěvě místního TV pořadu Late Show With David Letterman, totiž frontwoman hodila do hlediště mikrofonový stojan, který na hlavě krvavě zranil 24letého muže. Toho musela na místě ošetřovat záchranka. Kapela přesto pokračovala nerušeně v koncertu včetně přídavků. Hlavní aktérka celého incidentu později poznamenala: „Nejednalo se o žádný útok, ale nepromyšlený čin…“ Fanoušci ovšem tvrdí, že se jednalo o akt pomsty poté, co dali zpěvačce jasně najevo, že nejsou spokojeni s jejím vokálním výkonem. Nejdříve prý jejich pískot glosovala slovy „To vám způsobí vězení…,“ když pískot nepřestával, mrskla do davu vztekle mikrofonový stojan. Koncertu navíc předcházely dva “obnažovací“ incidenty. Nejdříve Courtney ukazovala své poprsí v živém televizním vysílání zmíněné show, kde několikrát vylezla na stůl a vyhrnovala si triko, pod nímž neměla žádné spodní prádlo. Po vysílání pak zamířila do sousedního bistra, kde svá prsa ukazovala doslova každému, do si řekl.

2. 4. 2004 – Frances Bean Cobain vyloučena z prestižní školy
Jedenáctiletá dcera Courtney Love byla vyloučena z prestižní losangeleské dívčí školy. Nestalo se tak ovšem kvůli jejímu vlastnímu chování, ale kvůli nekonečným veřejně propíraným excesům její matky. Ta se samozřejmě hodlá soudně bránit…

12. 4. 2004 – Exhibicionistka Courtney
Na svém New Yorském koncertě se frontwoman Courtney Love mezi skladbami postupně vysvlékla až do podprsenky a kalhotek, aby celou show ukončila slovy: „Potřebuju pořádně vomrdat!“ Dobrovolníci byli zkroceni přítomnou ochrankou.

 

Text: František Kovač