Českobudějovičtí COLP patří k tomu nejtvrdšímu a nejdrsnějšímu, s čím se v tuzemských hudebních luzích a hájích můžete setkat. Jejich agresivita a brutalita se navíc stupňuje s každým dalším vydaným počinem. Aktuální nahrávka Submissive oficiálně vyšla již na sklonku loňského roku a tak je nejvyšší čas dát slovo vůdci téhle smečky slyšícímu na nick B. C. RAJČE.

Submissive je vlastně loňský počin. Jak probíhá propagace, jak jste spokojeni?
V den, kdy Submissive vyšlo, jsem odstartovali takové mini-tour spolu s Tortharry a Dodo Doležalem, které čítalo asi osm zastávek koncem loňského roku. No a od té doby hrajeme v průměru jednou týdně po vlastech českých a moravských. Zatím jednoznačně nejlepší koncert byl v Abatonu s Pro-Pain, Ektomorf a Status Praesents. Objevíme se i na některých letních festivalech, rýsuje se i nějaké to zahraničí.

Novinku jste nahrávali u Dodo Doležala v Žirovnici. Vydáváte ji pak u CBR, což je vlastně Dodův label. Jak se vám spolupracuje?
Když jsme před lety točili v Haciendě své první CD, padli jsme si s Dodem do oka a navázali užší spolupráci. Teď nám pod jeho firmou CBR vyšla druhá deska a jsme maximálně spokojeni. Hlavně s prací ve studiu a s celkovým soundem. Po dohodě s vydavatelstvím prodáváme CD pouze na koncertech a v některých distribucích. U oficiálních prodejců by byla cena zbytečně vysoká, což samozřejmě nechceme a máme takhle i lepší kontrolu prodeje.

Každé vaše nové album je brutálnější, rychlejší, tvrdší, naštvanější, ale taky technicky vyspělejší a propracovanější. Popište, jak nový materiál vzniká. Jak skládáte a jak nahráváte?
Většinou Paste přinese nápad, který na zkoušce rozvíjíme a patláme se v tom tak dlouho, dokud to není podle našich představ. Pak ještě ve studiu zpracováváme připomínky Doda jakožto spoluproducenta. Následně se nahrávají jednotlivé nástroje, vrství se kytary, sóla atd. Možná se to někdy naučíme tak, že to vysmahneme na pás všechno najednou, aby byl zachován ten pocit z živého hraní, ale to je hodně těžké, zvlášť pro nás, kdy materiál ve studiu nemáme ještě dost zažitý.

A když to srovnáte s minulostí?
V podstatě je ten vznik CD stejný, akorát jsme dřív tolik neřešili aranže, nevrtali jsme se v tom tolik, jako teď.

Hudebně skutečně jdete s dobou, váš výraz je hodně moderní. Co vás na současné hudební scéně nejvíc zaujalo ve vašem ranku a co mimo něj?
Často nás lidi srovnávají s Meshuggah, já ale myslím, že do nich máme hodně daleko, ale líbí se nám jejich sound a vůbec celková filosofie kapely, takže je to určitě jejich poslední album Nothing. Pak Devin Townsend, Dream Theater, vlastně většina nových alb od zavedených skupin jako jsou Sepultura, Fear Factory, Pro-Pain, Slayer. Mě osobně se teď hodně líbí Raunchy nebo Type O´ Negative. Ty numetalové spolky, co hrajou pro náctileté, nás moc neberou. Mimo náš rank je super třeba Phill Collins!

Textově jste také čím dál tím víc extrémnější. Z čeho tenhle váš světonázor pramení?
He, he!! Určitě to není světonázor. Zkusili jsme oslovit jedno výborného textaře, Štefana Ležoviče, a nechali mu volnou ruku. Přišel s nápadem udělat desku monotematicky a jako téma navrhnul vampýry. Nemá to samozřejmě nic společného s black metalovými texty, je to zpracováno tak, že o upírech nepadne jediné slovo. Na našich stránkách jsou i překlady, tak není problém zjistit, jak jsou ty texty brutálně krásné.

Držíte se angličtiny. Proč?
To je známá věc, angličtina je daleko zpěvnější. Česky mi to nejde přes hubu. Ale možná na jednu skladbu v češtině dojde, pak by byla na CD jako bonus…

Plány do budoucna?
Koncerty a zase koncerty. Budeme dál propagovat naše CD Submissive v co největší míře.  Zájemci o naše vystoupení nás mohou kontaktovat na našich stránkách!

 

Colp 2004
B.C. – kytara, řev

Paste – kytara, vokál
Jare – basa
Peter – bicí

 

Text: František Kovač