Osm let od vydání první nahrávky a zároveň devět od svého vzniku, vydávají F. O. B. první regulérní CD. Follow The Instructions v plné kráse představuje neortodoxní styl téhle party, který sami nazývají schizo blast metal. O situaci okolo skupiny, která nedlouho před emisí aktuálního alba změnila sestavu, hovoří bubeník MÁRTY.

Emisně je o vás slyšet po více jak třech letech. Co se za tu dobu s F. O. B. dělo?
Především jsme dost koncertovali. Až na malé pauzy kvůli škole jsme hráli a hrajeme nepřetržitě. Teď už jsme ale pár dní komplet ze školy venku – Bendis před pár dny zdárně dokončil studium, takže to třeba půjde ještě lépe. Do toho koncertování jsme průběžně skládali nový matroš. Šlo to ale pomaleji než dřív, proto ta delší pauza než mezi předchozími nahrávkami. Navíc těsně před natáčením došlo k redukci sestavy, kdy jsme vykopli kytaristu Kouče. Nahrávání materiálu proběhlo ve třech a sestava se teď víc jak rok drží. Kapela funguje perfektně, na koncertech i při skládání ve zkušebně je super nálada a atmosféra. Myslím, že od změny sestavy jsme hodně nakopnutí dopředu.

Follow The Instructions je vaším debutovým CD. Předtím jste vydali dvě dema a oficiální MC. Co pro vás vydání regulérního alba v CD formátu znamená?
Tak především je to trochu posun zase o kousek dál. I když na druhou stranu už přišla doba, kdy je standard i pro undergroundové kapely, aby měly CD, díky nimž se jejich  muzika dostane i do míst, kam se předtím na kazetách nedostala. A hlavně, znamená to pro nás výzvu pokračovat dál, a natočit další desku!

Jak jste sháněli vydavatele?
Klasicky. Těsně po nahrávání jsme narychlo smíchali čtyřpísňové promo, které jsme poslali snad všem významným ug vydavatelům u nás a na Slovensku. Někdo se ozval, někdo ne, vesměs ale negativní odpovědi. Nakonec ale došlo na dohodu s IFA records. IFA je náš kámoš a dalo by se říct i fanoušek. Když si založil vydavatelství, tak už tenkrát jsme uvažovali, že by deska mohla vyjít u něj. Po poslechnutí proma souhlasil s vydáním, takže bylo rozhodnuto.

Jak to je s distribucí? Co zahraniční trh?
Distribuci v Čechách obstarává IFA. CD lze tedy sehnat jak u nás nebo u IFA records, tak by mělo být k sehnání u všech známých CZ a SK dister. Zahraniční distribuci obstaráváme my sami, konkrétně šlo zatím do zahraničí třicet procent nákladu. Jelikož i jako kapela máme vlastní distro, tak jde téměř všechno přes výměny. Chceme se ale s debutem orientovat především na domácí trh.

Lišilo se nějak samotné nahrávání po technické stránce právě s výhledem na plánovanou CD emisi?
Materiál jsme nahrávali v domácích podmínkách, s veškerou nám dostupnou studiovou technikou a studiovým zvukařem. Mix a mastering pak už probíhal normálně ve studiu KOCIS v Táboře. Stejně jsme nahrávali i předchozí nahrávky. Výhoda spočívala v tom, že jsme nebyli při nahrávání časově omezeni, což se, myslím, na nahrávce projevilo. Že materiál vyjde na CD bylo jasné, takže ani to nahrávání moc neovlivnilo, byl jasný cíl natočit desku co nejlíp a s nejlepším zvukem. V rámci možností a zařízení, co jsme měli k dispozici, si myslím, že se nám to povedlo. Už předchozí MC Blame? jsme nahrávali na podobnou techniku, tady jsme měli k dispozici techniku ještě lepší.

Dokázal bys popsat jakou změnou prošla vaše hudba za ta léta, co společně hrajete?
Tak především jsme se určitě zlepšili po technické stránce. Po stránce hudební, první demo Only Dead Can Survive bylo směsí stylů thrash-death-doom, druhý počin Fobia byl tak trochu moderním thrash experimentem, také hlavně co se týče vokálu. Třetí nahrávka MC Blame? už nastolila směr schizo blast metalu a na debutním CD tento styl rozvíjíme. Co se týká budoucnosti, tak nový materiál, který už hrajeme z části naživo je pokračováním Follow The Instructions.

A texty?
Texty také určitě prošly vývojem, hlavně dřív jsme měli texty více různorodé, protože se na jejich vzniku podílelo více osob. Teď už je píše až na pár výjimek náš manager, takže otázka vývoje textů je spíš pro něj…
Do rozhovoru vstupuje manažer kapely zvící se Manafob:
Musím souhlasit, texty prošly vývojem. Náměty, které nás zajímaly v sedmnácti nejsou určitě ty samé, jako po skoro deseti letech. Nebo jsou stejné, ale pohled na ně je z naší strany jiný. Vždycky se snažím, aby text nebyl jen snůškou frází, ale aby měl hlavu a patu. Na druhou stranu na všechny věci nejsou jednoznačné odpovědi. Osobně se mi nejvíce líbí z poslední nahrávky Neverending Projection a Whiteness.

Říkáte, že hrajete ‚schizo blast metal‘. Jak byste tento hudební styl a výraz popsali někomu, kdo zatím nahrávku neslyšel
Pojmenovali jsme takto náš styl od vydání Blame?, protože zhruba v této době jsme hudebním vývojem dospěli k tomu, že jsme začali hrát muziku, která obsahuje především směs melodického deathu, thrashe a HC. Protože psát jako škatulku tyto tři styly nám přišlo blbý, tak jsme pojmenovali náš styl schizo blast metal. Po vydání debutu jsme to ještě upřesnili na schizo blast death metal. Myslím, že nejsme kapelou, která hraje tuctový death, sice dobře technicky podaný, ale co se týče nápadů, tak pokud si poslechneš jeden song, tak nemusíš slyšet ostatní. Naše muzika je pestrá a někdy mi připadá, že to právě někteří ortodoxněji založení recenzenti nejsou schopní kousnout. Moc kapel, ke kterým bysme mohli naší muziku jako celek přirovnat, mě nenapadá.

Plány do budoucna?
Především nová deska. Myslím, že tu můžu odkrýt fakt, že už teď máme nabídku na druhou desku opět od IFA records. Padesát procent materiálu je hotovo, zbývá tedy udělat druhou půlku a na podzim je předběžně v plánu nahrávání. Vydání je plánováno na jaro 2005. Dál je v plánu samozřejmě opět hodně koncertů a také vyjet za hranice na nějaké delší zahraniční turné.

F. O. B. 2004
Tom ‚Corbow‘ Kotrba – baskytara, zpěv

Jirka ‚Bendis‘ Beneš – kytara, zpěv
Martin ‚Márty‘ Volný – bicí

 

Text: František Kovač