Törr & Root – Pekelný bootleg

Tuzemské metalové jaro 2004 bylo černé. Dva naši nejzásadnější blackmetaloví stařešinové spojili své síly a spolu se svými spoluhráči vyrazili bok po boku potěšit své věrné nohsledy. TÖRR a ROOT vyrazili na Hell Tour 2004 a co čert nechtěl – amatérská videonahrávka jejich společného koncertu z pražského Futura dosahovala takové kvality, že se jí duo VLASTA HENYCHJIŘÍ VALTER rozhodlo oficiálně vydat coby DVD bootleg. Co je k tomu vedlo, jaké peripetie samotnou realizaci projektu provázely a v neposlední řadě jak s odstupem hodnotí celé turné se dočtete na následujících řádcích.

Sólo pro Henycha
Kdy se zrodil nápad vydat nahrávku z Hell Tour 2004?
V okamžiku, kdy jsem dokoukal záznam koncertu z Futura, který na obyčejnou amatérskou digitální videokameru pořídil webmaster Rootu Shimmy. Přinesl mi ho jen tak na památku vypálený na DVD. No a mě došlo, že je dost dobrý na to, abychom ho vydali jako bootleg. Tak jak se to u velkých kapel na západě běžně dělá. Teda na západě, u nás jsme asi první kapela, která si tu oficiální cestou něco podobného na DVD dovolila vydat. Ale DVD přehrávače se od letošního podzimu stávají standardním vybavením českých domácností a budou i hitem letošních vánoc – což je ostatně vidět i na našem trhu s hudebními nosiči – takže nebylo pochyb o tom, že zvolíme jen a pouze DVD formát.

Byly i jiné důvody proč bootleg vydat, kromě kvality samotné nahrávky?
Jasně! Byl to fakt, že jsme se na pódiu mezi našimi sety sešly obě dvě kapely dohromady, společně jamovali a společnými silami zahráli i pár skladeb. Chtěli jsme, aby tenhle unikátní okamžik měli naši fanoušci k dispozici natrvalo.

Upravovala se nějak zvuková stopa?
Ne, všechno je autentické, tak jak to Shimmy natočil na ten malý mikrofonek, co je zabudovaný v těle videokamery. Samozřejmě je slyšet, že jde o záznam z mikrofonu ze sálu a ne o výstup ze zvukařského pultu, ale to je právě to kouzlo bootlegu! Když si to pustíš na dobrém aparátu, tak tam máš všechno – výšky, středy i basy, je rozumět každému nástroji, každé slovo textu. Prostě dost dobrá památka z koncertu!

Jak jste řešili vydavatele?
Tak nejdřív jsem ze zeptal Big Bosse, jestli souhlasí s vydáním. Nebyl proti, naopak tu myšlenku přijal s nadšením! Takže jsem nahrávku k vydání nabídl nejdříve naší stabilní vydavatelské firmě Sokol’s Power Voice, která po ní obratem sáhla. Pokud by neprojevila zájem, šel bych býval o dům dál…

Měl jsi podmínku ohledně koncové ceny nosiče?
Bavili jsme se otevřeně o tom, že vzhledem k tomu, že se jedná o bootleg, musí být cena nižší než u standardního DVD. Je to v podstatě undergroundová záležitost, takže by na krámech mělo stát 299 Kč.

V rámci křtu DVD jste se dnes na Vánočním Rockovým Mejdanu opět sešli na jednom pódiu. Ovšem ne všichni dohromady, ale formou jakéhosi vzájemného hostování. Rýsuje se nějaká další spolupráce?
Aleš Brichta jakožto pořadatel po každém chtěl, aby pro svůj set vymyslel nějakou srandu nebo raritku. No a vzhledem k tomu, že Root tu taky hrají, jsme se dohodli, že využijeme příležitost a DVD tu – na velké akci v Praze – pokřtíme. A v rámci toho křtu jsem si já zahostoval v rootím setu v písničce Hřbitov a kluci si zase na oplátku s námi přišli zahrát Rigor Mortis a následně to DVD znesvětit.

Když se ohlédneš za celým Hell Tour, dopadlo z tvého pohledu dobře?
Napůl. Dopadla dobře Praha a dopadlo super Brno. V Brně bylo podle mého střízlivého odhadu nějakých pět set hlav, ve Futuru tak čtyři sta. A to v pohodě stačilo na to, aby se ty kšefty mohly v klidu odehrát. V Polné ale přišlo dvě stě čtyřicet a v Chrástu tři sta a to už nestačilo. Čtyři stovky pro nás byly při dané ceně vstupu minimum na to, aby vše proběhlo hladce. Takže spokojenost jen na půl. Ale s tím jsme do toho šli, věděli jsme, že jdeme do risku. Nedělali jsme to ale jenom kvůli penězům, i když samozřejmě jsme všichni profesionální muzikanti a hraní nás živí. Tohle turné jsme udělali pro naše fanoušky a pro nás samotné, protože si navzájem máme co říct, a to jsme si užili! Takže celkově máme z Hell Tour 2004 pozitivní dojem.

Takže je možné, že se bude Hell Tour za čas opakovat?
Všechno je to jenom o tom, zda pro to budou podmínky. Jde o to, v jaké situaci se bude tahle muzika za těch iks let nacházet a kolik na ní bude chodit lidí. Na náš samostatný koncert dneska přijde v průměru tři sta lidí. Na Root taky tak nějak. Dohromady na nás ale nepřijde šest set hlav… Na jednu stranu máme spoustu společných fanoušků, na druhou stranu tu ještě nejsme tak daleko, že by byli ochotni zaplatit na naši společnou akci vstup jen o něco nižší než jako za dva samostatné koncerty – i když je de facto dostanou a třeba i něco navíc. Jako letos ten náš společný jam. Ale třeba v Německu se už tenhle systém začíná zaběhávat a stává se populárním. Lidi dostanou o trochu levněji najednou to, co by jinak měli po troškách a tím pádem dražší… Uvidíme, třeba se k tomu časem dopracujeme i tady u nás. Koukni třeba na Divokýho Billa a Tři sestry, těm to prý už teď vychází…

Kdo má na svědomí grafickou stránku DVD?
Všechno jsem dělal já. Mám kamaráda, který umí dělat na počítači, ale nemá ty nápady. Takže jsem u něj seděl a říkal mu, co má jak udělat a on tahal a klikal myší, protože zase na rozdíl ode mne, ví jak. Jinak kromě koncertu Törru, koncertu Rootu a společného téměř půlhodinového jam sessionu jsou na DVD jako bonus naše aktuální klipy – Made In Hell a In The Heart Of Darkness.

Klip Made In Hell měl několik pracovních verzí než získal svou zde zachycenou podobu.
Tak je pravda, že jsme s tím klipem trochu zápasili. Nejdříve jsme tři čtvrtě roku sháněli prostory, které bychom mohli kompletně zapálit. Pak jsme další dva měsíce sháněli dítě, které v tom klipu mělo hrát. No a když jsme ho konečně natočili, zjistili jsme, že díky tomu, že ho dělali lidé, kteří v tomhle oboru nejsou profíci – na to jednoduše nebyly peníze – to prostě nějak není ‚ono‘. Bylo to moc prvoplánové, přímočaré, polopatické, nic co by nás vyjadřovalo jako kapelu. A to jsme do světa vypustit nechtěli. Navíc při vědomí toho, že jsme se nemuseli nijak omezovat tím, že bychom točili klip pro hitparádu… Naopak, chceme lidi přinutit se zamyslet, chceme, aby je ten klip bavil i na čtvrté podívání. Takže jsme na třetí pokus, pomocí počítačových i manuálních triků vyrobili tu verzi, která je na DVD jako bonus. Příběh je sestříhaný na minimum, dominuje vizuální stránka věci. Tu původní verzi možná zveřejníme na nějakém našem dalším DVD jako raritu … možná.

První náklad DVD je rozebrán, právě probíhá dolis…
To jsme po pravdě nečekali. Zřejmě dostaneme svou první zlatou desku v kariéře! A zrovna za bootleg… Ale to prostě nevymyslíš. Můžeš dělat velké produkce za hodně peněz, trápit se s nimi ve studiu a do vkusu se lidem nestrefíš, naopak vydáš obyčejný záznam z jediné videokamery a je vymalováno. Úspěch v rockové hudbě nemá logiku!

Co plány na příští rok?
Určitě budeme točit novou desku! Máme super název, super obal, ale ještě nám zatím chybí ten samotný vnitřek. Nemáme ani notu muziky, ani písmenko textu… Do studia plánujeme zalézt nějak v létě, vydat bychom to chtěli ke konci roku. Na pilu ale rozhodně tlačit nebudeme. Pokud všechno půjde tak, jak jsem teď řekl, novinka by vyšla dva roky po Made In Hell, ale dneska není kam spěchat. Když se to tak nestane, tak se taky hovno stane…


Big Bossova douška
Kdo přišel s nápadem vydat bootleg z Hell tour?
Je to celé myšlenka z hlavy Vlasty Henycha. Ten s tím nápadem přišel za námi, jestli jako nejsme proti nahrávku vydat – my jsme souhlasili, vždyť se známe sto let – a dál to zase bylo na něm. Najít vydavatele, ošéfovat vše okolo…

Jak jste s finálním DVD spokojeni?
Naprosto! Jsem rád, že je to opravdický bootleg točený jednou kamerou. Záznam, který nevznikl účelově proto, aby se pak veřejně šířil. Znám z venku daleko horší oficiální a různé naoko bootlegy, které svou kvalitou nedosahují ani pětiny kvality tohoto DVD.

Když se ohlédneš za celým Hell tour, splnily se tvoje představy s nimiž jsi do tohoto projektu šel?
No tak my jsme do toho šli hlavně po hlavě! Protože se nám ten nápad zamlouval. Finanční stránka sice nedopadla nejlépe – detaily ti případně řekne Vlasta, já to prcám, už jsem přece jenom starý pán a všechno tohle jebu do hlavy – ale to nám až tak nevadilo, protože nám šlo hlavně o muziku. Zahrát si takhle společně, potěšit naše fanoušky a nejen je – my sami jsme se velmi dobře bavili. A to je to důležité, na co jsi se asi ptal: po stránce našeho společného kamarádství vše dopadlo naprosto bezvadně. A jestli se povídá něco jiného, tak to jednoduše není pravda!

Původně jste říkali, že koncert v pražském Futuru, z něhož bootleg pochází, byl svým způsobem výjimečný unikát díky tomu, že jste zahrály obě kapely společně. Dnes na Vánočním Rockovým Mejdanu 2004 jste si ale opět navzájem vypomohly…
Takhle to není! Futurum byl skutečně unikát v tom, že jsme se sešly na pódiu obě dvě kapely naráz a zahrály společně naše věci i věci od Törru a trochu si zajamovaly. Proto jsem taky rád, že ten záznam takhle oficiálně vyšel. To se totiž už nikdy nebude opakovat! To, že zazpíval Vlasta s námi a já zase s Törrem tady na festivalu v rámci křtu DVD, je vlastně součást toho unikátu – nebýt toho křtu, společně bychom tu nevystupovali!

Takže nikdy nebude žádné Hell tour 2? Ani za pár let…
Tak samozřejmě: „Never say never – nikdy neříkej nikdy.“ Ten model společného hraní pro nás byl, jak už jsem říkal, osobně příjemný, ale ekonomicky se neosvědčil… Dneska na to holt není doba, aby mohly společně vyrazit takové kapely jako my a Törr. Fans mají doma všechny naše desky a radši si je poslechnou v klidu a kvalitě doma, než někde na koncertě, kde mohou mít různými okolnostmi – které třeba my ani nedovedeme ovlivnit – ten zážitek pokažený. Na koncert dnes dorazí jen ti opravdu skalní. Ale já to mám také tak: na Kinga Diamonda bych taky jen tak nešel. Viděl jsem naposledy jeho koncert, když jsme spolu hráli a byl jsem tak zpruzený – ovšem ne jím! – ale příšerným zvukem, že si skutečně radši doma v klidu poslechnu to jeho cédéčko.

 

Text: František Kovač