Čtenáři magazínu Rockshock zvolili Deskou měsíce dubna 2010 novou studiovou nahrávku skupiny GATE CRASHER Recycled. Vítěznou sestavu jsme pochopitelně oslovili s naším profilovým dotazníkem. S nezbytnou podporou zbytku souboru nám odpovídal zpěvák ONDŘEJ NOVÁK.

Vaši aktuální nahrávku Recycled zvolili čtenáři magazínu Rockshock Deskou měsíce dubna 2010. Jakou váhu přikládáte podobným oceněním?
Takových ocenění si nesmírně vážíme. Děkujeme všem, kdo pro Recycled v anketě hlasovali!

Jaký jiný úspěch vám v průběhu vaší kariéry udělal radost? A tu vůbec největší?
Pro nás je úspěchem každý vydařený koncert, každá další píseň, kterou můžeme předvést publiku. Mezi největší radosti v naší hudební kariéře asi patří společné vystoupení s dánskou kapelou Volbeat, švédským ženským kvartetem Crucified Barbara, účinkování na prestižních festivalech a vůbec největším úspěchem bylo zatím předskakování Iron Maiden v Ostravě.

Jak byste popsali svůj dosavadní hudební vývoj?
Od našich pubertálních začátků se náš hudební styl značně posunul. Těžko popisovat nějaké detaily; pokud kapela začne nějakým způsobem stagnovat a nemá sama o sobě nutnost dalších invencí, tak tím i vedle toho ztrácí i fanoušky a dále pak smysl hrát. S každým dalším rokem, co spolu zkoušíme a jezdíme hrát po klubech a festivalech, získáváme další a další zkušenosti a s tím se vyvíjí i naše hudebno.

Pokuste se vlastními slovy charakterizovat svoji současnou tvorbu.
Melodic post rock…

Jak probíhaly přípravy na nahrávání Recycled?
Materiál většinou připravujeme dlouhodobě, písničky se dávají dohromady ve zkušebně a pak jedeme na soustředění, kde se snažíme vše vyladit. Závěrečné úpravy potom vznikají ve studiu s producentem. Tak tomu bylo i v případě Recycled.

Jak máte v kapele nastaveny tvůrčí mechanismy? Kdo píše texty, kdo skládá hudbu, co vzniká dřív…?
Dříve většinu materiálu skládal zpěvák Ondra Novák, který písničky i textoval. Postupně se pak začal uplatňovat model, kdy Ondra s kytaristou Lukášem Woffem skládali muziku společně. Nyní je spousta hudby autorsky právě od Lukáše, který přinese více méně hotovou skladbu. Pak se vše upravuje s celou kapelou, vzniká finální podoba. Většinu textů stále píše Ondra. Uvidíme, jak to bude do budoucna.

Jak a kde probíhalo nahrávání Recycled?
Nahrávalo se ve studiu Shaark v Bzenci, od listopadu 2008. Kvůli menším komplikacím se nám to trošku protáhlo. Jinak si myslím, že nahrávání probíhalo naprosto standardně – po každém nahrávacím dnu důkladný rozbor v nejbližším baru.

Co vás v celém průběhu realizace Recycled nejvíce překvapilo?
Asi to byla právě časová náročnost, kvůli které se vydání desky protáhlo.

Co bylo tou největší překážkou realizace Recycled?
Čas a peníze. Protože si nemůžeme dovolit zavřít se do studia na půl roku a zkoušet a zkoušet, což by mohlo být ve výsledku zajímavé. Je třeba pracovat s určitou částkou, za kterou se zhruba deska musí nahrát. Jinak při nahrávání, kromě vlastních ‚neschopností‘, překážky nemáme.

Jak jste spokojeni s finálním výsledkem?
Každá deska je určitým odrazem nějakého období kapely. Ta se vyvíjí a požadavky a názory se mění. Nyní víme, že bychom některé věci udělali jinak, ale to se budeme snažit zúročit právě na příštím albu. Celkově ale mohu říct, že jsme s Recycled spokojeni.

Jak budete svůj nový materiál propagovat?
Opět vám asi nesdělím nic neobvyklého – koncerty, festivaly, rádia, klipy, internet, televize… Prostě všechny dostupné kanály, které nám umožní dostat naši hudbu k posluchačům a fanouškům.

Jak budou vypadat vaše nejbližší koncertní aktivity?
Právě začala festivalová sezona, takže tím směrem budou směřovat i kola naší dodávky. Z velkých festivalů nás můžete vidět například na Noci plné hvězd, Masters Of Rock nebo Motonáletu v Nikolčicích…

Jaké máte plány do budoucna?
Hrát, nahrát další desku, hrát, nahrát další desku, hrát… A když přestane pršet, tak se jít vykoupat.

Už uvažujete o nějaké další nahrávce?
Ano, další deska už je ve stadiu přípravy.

Co vás jako muzikanty momentálně nejvíce trápí?
Že prší.

 

Text: František Kovač