KREATOR
80s základem

Ke spočítání všech koncertních vystoupení německých těžkotonážníků Kreator v tuzemsku by prsty jedné ruky rozhodně nestačily. Ne o všech se ale dá říct, že byly odvedeny stoprocentně, ten dnešní (20. ledna) nevyjímaje. Frontman Mille je totiž starý lišák a na jeho soukmenovce nesedí lépe jiné označení než protřelí rutinéři. Holt Němci a jejich národní povaha – urputnost, sveřepost a nechuť vzdát se před úplným koncem.

Tentokrát jste k nám přijeli hrát spolu s portugalskými experimentálními doom/gothic metalisty Moonspell. Jak jste se dali dohromady, jedná se o zastávku regulérního turné, nebo je to příležitostné setkání?
Jsme tu s Moonspell v rámci našeho společného regulérního sedmitýdenního evropského turné. Právě kroutíme poslední týden a zatím jsme se vyvarovali jakýchkoliv větších zádrhelů, na téhle šňůře se prostě nic moc neděje…ale máme před sebou ještě týden, takže možná ještě k něčemu dojde. Ale nechtěl bych to zakřiknout. A jak jsme se dali dohromady? Jednoduše, sháněli jsme nějakou druhou kapelu, se kterou bychom tohle turné mohli společně táhnout, samozřejmě že s námi jedou ještě další zajímavé party jako třeba Witchery, ale teď je řeč o headlinerech, a řekli jsme si, že by pro naše fanoušky mohlo být zajímavé vidět tyhle dvě kapely – myslím Moonspell a nás – pohromadě. Samozřejmě, pokud by se nám hudba Moonspell nelíbila, nikdy bychom s nimi nikam nejeli, to je jasné.

Jak tedy reagují na tuto symbiosu fanoušci, vyšel vám váš předpoklad?
Rozhodně nám náš předpoklad vyšel, s ničím jiným jsme ani nepočítali. Musíš si uvědomit dvě věci – naši fanoušci jsou hodně otevření, to se potvrzuje neustále v průběhu naší kariéry a navíc, každá z kapel má několik poloh, takže si každý najde něco, co mu sedí. Jistě že se osazenstvo hrozičů v kotli trochu mění, tihle lidé často přijdou jen a jen na tu "svou" kapelu, ale ani to nemůžeš brát jako absolutní pravidlo. Cirkulaci v sále zapříčiňuje i žízeň a spřízněné jevy (smích).

Když už jsme u toho, může sestava spoluhrajících kapel ovlivnit váš playlist? Snažíte se vůči nim nějak vyprofilovat?
Ne, v žádném případě! Je nám jedno, jestli zrovna hrajeme s Motörhead nebo Moonspell, hrajeme si svou hudbu a nenecháme se ničím podobným ovlivnit. Nemáme zapotřebí se vůči někomu vymezovat, tím bychom navíc nepotěšili ani naše fanoušky, to bychom nebyli my!

Jak fanoušci přijali vaši poslední studiovku Endorama, kterou osobně považuji za dost neortodoxní?
Za neortodoxní vůči čemu?

Vůči vašim starým věcem.
Tak to máš tedy pravdu. Je to novodobý thrash metal s přihlédnutím především ke stylu osmdesátých let. Není to však žádná křeč  ale přirozený vývoj a tak to taky naši fanoušci většinou berou. Každou byť sebemenší změnou některé staré příznivce ztratíš a nové získáš.

Jaký je tedy tvůj názor na stylové změny zavedených kapel?
Pokud se jedná o změnu k lepšímu a není to vykalkulovaná křeč, proč ne. Nemyslím si, že je nutné valit celou kariéru úplně stejnou muziku. Je spousta kapel, které jsem začal poslouchat až poté, co svůj sound obohatili o nové prvky, jako příklad bych uvedl třeba Tiamat. Víš, jsou trendy a trendy, někdy jde o zásadní obohacující záležitosti, někdy o bezbřehou a brzy vyčpělou modernost. Já osobně miluji elektroniku, což je dáno i tím, že jsem dříve ulítával na psychedelii - ten základ je totiž úplně stejný.

Jakou budoucnost by si tedy předpověděl hard&heavy scéně?
Je nutno být více otevřený okolním vlivům. Jakmile nebudeš do stylu přinášet neustále něco nového, vyčerpá se, zemře, vyhnije. A to by byla zatracená škoda. My sami pro to budeme dělat maximum, což jsme myslím jasně dokázali i na albu Endorama.

Na závěr bych se tě rád zeptal na tvůj skutečný díl zainteresovanosti na vašem aktuálním výběrovém albu mapujícím vaši činnost v devadesátých letech?
A sakra! Vidím, že budu muset s pravdou ven. Firma mě oslovila s tím že mohu, ale nemusím na tomto projektu participovat. Samozřejmě jsem to nechtěl nechat jen na nich, to si jistě sám dovedeš představit, jak by to dopadlo. Myslím si ovšem, že pro naše skalní fanoušky tahle kompilace nemá smyl. Rozumnější by rozhodně bylo, kdybychom se už konečně dokopali k tomu, že realizujeme dobrých deset let připravovaný projekt live 2CD. Možná napřesrok… Každopádně ti mohu prozradit, že už mám hotové tři věci na další řadovku a zatím to vypadá, že to bude hodně hozené do 80s, se samozřejmým přihlédnutím ke kontinuálnímu přirozenému vývoji a obohacování stylu, o kterém jsem před chvílí mluvil.

František Kovač