fk headline logo
PANOPTIKUM 2011
Rejstřík:  01-10-11 | 18-06-11 | 22-02-11 

(01-10-11) Podle zatím nijak neověřených informací aktuálně publikovaných na zpravodajském serveru Idnes.cz by se novým trenérem v herní i výsledkové krizi se zmítajících fotbalistů pražské Slavie měl stát někdejší hráč a trenér Sparty Praha (a samozřejmě také reprezentant a krajánek) František Straka!
Pokud se tak skutečně stane – podle MFD Straka v nejbližších dnech v Edenu nastoupí jako odborný poradce, aby tým od současného trenéra Petrouše oficiálně převzal po konci podzimní části sezony – a 'sparťanské srdíčko Franz' se opravdu zaplete s naším úhlavním rivalem a nepřítelem na život a na smrt, bude jistě pro smích nejen fotbalovým fanouškům, ale doslova celé republice. Senzaci takového kalibru si totiž jisto jistě nenechají ujít veškerá bulvární média, televizí Nova počínaje, deníkem Blesk pokračujíce a posledním internetovým nactiutrhačským portálem konče. Navíc jeho sešívané angažmá s největší pravděpodobností skončí podobně neslavně jako to druhé sparťanské Jaroslava Hřebíka...
Jedinou jakous takous omluvou, kterou by byl za onu veskrze jidášskou zradu (ano, nejde o nic jiného než o peníze – Franz je dlouhodobě bez angažmá) sparťanský národ ochoten z jeho strany případně 'akceptovat', by bylo hladké dovedení Slavie k sestupu do druhé ligy.
Nechci být špatným prorokem, ale snad to celé bude jen další – řečeno s kamarádem Ivánkem – "mediální mrdka" a poslední základy klubismu v téhle špinavé zemi zůstanou na svých obvyklých místech; nedotčeny, jen občurány dalšími prašivými psi, kteří sice štěkají, ale karavana táhne dál. Poté, co ze základní sestavy A týmu vypadl poslední opravdový Sparťan-srdcař Tomáš Řepka, by tato kausa (pokud by se ukázala pravdivou) způsobila v srdcích Sparťanů velký krvavý kráter.
Na druhou stranu: my jsme Sparta, vy nejste nic! Každý si může svobodně vybrat…
Co však může být pro fungování celého našeho fotbalu daleko horší, je druhá aktuálně avizovaná slávistická akvizice: její (údajný) nový generální ředitel Julius Kramarič. Stačí si vzpomenout, jak moc nenávidí jabloneckého Peltu a co všechno je kvůli tomu schopen činit.
fk(18-06-11) Ještě než se dnešní, mezi sebou pohříchu nepříliš sladění a k sobě navzájem nepříliš loajální odborářští vůdci (někteří nemohli aktivně stávkovat, protože byli na mezinárodním odborářském golfovém turnaji; jiní nechtěli jít až na Hrad, protože je už po dvou hodinách manifestování bolely nohy a cesta za panem prezidentem je do kopce…), v zádech s často nevzdělanou každopádně však nezodpovědnou lůzou, vydali do ulic propagovat vlastní, do vyhlášení celodenní stávky v dopravě většině společnosti zcela neznámé obličeje (pamatujete někdejší porevoluční předáky Falbra a Duška – jistě že!), rýmoval na jejich konto konzervativní ministr financí Miroslav Kalousek následovně: "Odboráři, odboráři / vezli sračky na trakaři / Po cestě však vedli boje / kdo se bude držet oje / Neboť ten, kdo tlačil vzadu / ten se neubránil smradu / Odboráři, odboráři / hádali se s hněvem v tváři tak / že ač cesty byly rovny / spadli s vozem do senkrovny / Odboráři chodí plačky / nemají v čem vozit sračky". Když pak chtěl s davově nakumulovaným vztekem a alkoholem posilněným průvodem (alespoň na oko konstruktivně) diskutovat na chodníku před vlastním úřadem, aby se už konečně dozvěděl – neboť se to prý na oficiální Tripartitě zatím nedozvěděl, proč tato zcela marginální část pracujících místo práce svojí stávkou znemožňuje vytváření hodnot (potažmo hrubého domácího produktu – ehm, co to je – ptá se řadový odborář…) všem ostatním spoluobčanům, kteří na rozdíl od nich pracovat a k vytváření vlastního blahobytu tak kontinuálně vlastnoručně přispívat chtěli, avšak do zaměstnání kvůli paralyzované dopravě často neměli šanci vůbec dorazit, dostalo se mu následující odpovědi: "Stávkuju proto, aby už si šel konečně do prdele, ty hajzle!"
Inu, dalo by se jistě šmahem říci, že čím kdo zachází, tím také schází. A dav by takovému odsudku bouřlivě tleskal. Na druhou stranu jsem ovšem pevně přesvědčen, že stejné odpovědi by se Miroslavu Kalouskovi dostalo i bez předchozí mediální performance oné ironické říkanky. Odboráři – alespoň tedy ti, kteří aktivně podpořili čtvrteční stávku v dopravě – totiž skutečně nedokážou konstruktivně formulovat, co chtějí, tedy minimálně tak, aby jejich stanovisko mělo hlavu a patu. A podle očekávání: na rozdíl od toho, co nechtějí. Nechtějí žádnou změnu, žádnou reformu, žádný progres. Jinými slovy požadují postupnou devalvaci, degeneraci a destabilizaci. Jak totiž známo, změna je hlavním hybatelem pozitivního vývoje. O čem to celé svědčí? Jednak o absolutním ideologickém provázání odborářských centrál s politickými partajemi na levé straně politického spektra, druhak o neschopnosti reprezentantů dotčených stran exaktně formulovat a posléze i realizovat svůj program. Ve čtvrtek totiž v pražských ulicích nemanifestovali naštvaní, podvedení či zneuctění voliči středo-pravicové vládní koalice (byť by na to jistě ve světle všech předchozích událostí, skandálů a pseudoskandálů měli nezadatelné právo, a nechám na vašem zvážení, zda větší či menší než odboráři), která má v Poslanecké sněmovně pohodlnou většinu, ale socialistický a komunistický lumpenproletariát, který se mimoústavními prostředky dožaduje, aby bohatí, úspěšní a schopní museli automaticky doplácet na své postavení a schopnosti tím, že budou dotovat chudé, neúspěšné a neschopné. Pomoc ovšem potřebují a zaslouží si pouze ti, kteří by chtěli, ale nemůžou – a ne ti, kteří by mohli a nechtějí. Co by lumpenproletariát ruku v ruce se socialisty a komunisty dělal, kdyby před nimi a jejich třídní nenávistí všichni ti nenávidění boháči, kapitalisté a schopní pracovníci utekli do zahraniční? Chcípli hlady…?
Doporučení pro odboráře na samý závěr tedy zní: pokud chcete legálně ovlivňovat vývoj naší země, jděte příště k volbám a dejte svůj hlas těm, kteří vám slibují, že budou právě vaše zájmy hájit a požadavky realizovat. Revoluční cesta je neprůchozí, většinová společnost by vás umlátila čepicemi.
fk(22-02-11) Hanba vedení fotbalového klubu AC Sparta Praha. Hanba veškeré generalitě Česko-moravského fotbalového svazu! Trapná fraška, ve kterou se včera odpoledne na zasedání svazové disciplinárky změnila původní, jakkoliv nepatřičná, neetická a neprofesionální taktická lest, kdy v přípravném zápase v rámci španělského předligového soustředění nastoupila k zápasu se Zenitem Petrohrad trojice klíčových hráčů Václav Kadlec – Manuel Pamič – Tomáš Pekhart v dresech svých méně klíčových spoluhráčů Kadeřábka, Abeny a Podaného, aby byla forma hvězd skryta před špehy z Liverpoolu, s nímž se sparťanské Áčko utkalo o týden později v prvním vyřazovacím kole Evropské ligy, nemá v dějinách českého a československého fotbalu obdoby.
Jistě, ze strany vedení klubu jde o trestuhodnou klukovinu. Stačilo hráčům zcela regulérně rozdat dresy bez jmenovek s proházenými čísly a Angličané by nevěděli nic. Generální sportovní manažer Jozef Chovanec a jeho spolupracovníci se ovšem rozhodli zfalšovat i zápis o utkání. Což je, příprava – nepříprava, taktika – netaktika, svinstvo, které nemůže zůstat nepotrestáno. Potud je pokuta 750 tisíc korun relativně akceptovatelná, nehledě na fakt, že další finanční postih trenérovi vyměřila i Sparta. Trestat ovšem samotné hráče, zaměstnance klubu, kteří mohou taková rozhodnutí svých nadřízených jen těžko ovlivnit, zastavením činnosti, je absolutní nesmysl. Stejně jako vykázání Chovance z lavičky na celých devět ligových klání. Vysvětlení, že finanční pokuta nemá pro tým formátu a finančního zajištění Sparty tak výchovný smysl, jako skutečnost, že její klíčoví hráči nebudou moci nastupovat v zápasech o titul domácího mistra, je pak nejen stejně nelogické a nekoncepční, ono je dokonce výsměchem české fotbalové veřejnosti; poškozuje totiž regulérnost celé soutěže. Stejně tak liché jsou argumenty, že byli hráči ve stejný termín povoláni do reprezentace, letenský klub je ale ze srazu české jedenadvacítky, která hrála 9. února přípravný (ano, přípravný, nikoliv soutěžní! – to by pak byla zase jiná situace a to tím spíš, že to byl sám manažer reprezentace, kdo v médiích tvrdil, že kdyby Sparta jednala na rovinu a oslovila trenéra U21 Dovalila s prosbou o uvolnění Kadlece s Pekhartem, určitě by jí bylo vyhověno) zápas s Nizozemskem, ze zdravotních důvodů omluvil – a oni pak nastoupili ve sparťanské přípravě. Avizovanou virózu totiž za týden bez lékařského dohledu vyléčí každý běžný občan, natož pak trénovaný sportovec pod drobnohledem klubového realizačního týmu. Motivace strahovských pánů je jasná: naházet Spartě pod nohy co nejvíce klacků, aby nemohla doklopýtat k dalšímu mistrovskému triumfu. Když už je momentálně vedoucí Plzeň po výsledkově šťastném podzimu v herní krizi a oslabena z ekonomických důvodů realizovanými odchody svých opor.
Ostatně fakt, že jde o jednoznačnou mstu ČMFS v čele se Spartou zhrzeným duem manažerských neschopů Ivan Hašek – Michal Bílek (aby bylo jasno, nijak nesnižuji mistrovský hráčský um a přínos obou pánů v době jejich aktivní kariéry v ACS!) a jejich sešívanou podržtaškou Vladimírem Šmicrem, ortel vynesený tak říkajíc 'mimo mísu a zdravý rozum', je jasně čitelný. Proč nebyl potrestán i Chorvat Pamič, rovněž nejprve povolaný a posléze omluvený z národní reprezentace? Proč se tresty pro Kadlece s Pekhartem a Chovance nevztahují i na Evropskou ligu? Protože by z takového verdiktu byla nedozírná mezinárodní ostuda! Ještě včera padnuvší sparťanské odvolání se je tedy zcela na místě, stejně jako zvážení stížnosti na postup české disciplinárky u příslušných liniově nadřazených orgánů UEFA. A to zcela odhlížím od spekulací, že v rozhodnutí svazových orgánů hrál určitou roli volební debakl pana předsedy na předposlední valné hromadě, který mu mj. i Sparta připravila, nebo prohra jeho místopředsedy Rajchla při volbě předsedy Pražského fotbalového svazu, kterým se nakonec stal Dušan Svoboda právě ze Sparty.
Jsme holt v Čechách, kde se úspěch neodpouští a vládne neschopná lůza. Když například italský šampion odjede svou zemi reprezentovat na mistrovství světa klubů, jsou mu automaticky odloženy všechny domácí zápasy, které by mohli nejen ohrozit jeho výkon na turnaji, ale i ty, které by po návratu do vlasti mohla ovlivnit předchozí nadstandardní zátěž. Když Sparta požádá o jedno či dvoudenní odložení na sobotu odpoledne po čtvrtečním večerním utkání Evropské ligy plánovaného duelu domácí soutěže, má smůlu. Protože co koho zajímá nějaká reprezentace země, důležité přece je, aby Sparta zase nevyhrála titul. Existuje pro to krásný terminus-technikus: 'zmrdistán'…
Chcete důkazy? Čtěte pozorně následující vyjádření představitelů ČMFS. "Je to trest za porušení pravidel FIFA, za jakých podmínek mají být hráči uvolňováni do reprezentace. Pamiče jsme neřešili, protože náš disciplinární řád primárně chrání českou reprezentaci. A ty jiné dresy? To byl jen jeden ze střípků, z nichž jsme celý případ dávali dohromady," řekl po jednání šéf disciplinární komise Jiří Golda. V jiném rozhovoru pak tentýž představitel svazu uvedl, že "fotbalová Sparta a její generální sportovní manažer Jozef Chovanec porušili řády Českomoravského fotbalového svazu. Hráči Kadlec s Pekhartem dostali tresty za nedostatečnou omluvu ze srazu českého týmu do 21 let." Na přímý dotaz, zda by jednání Sparty charakterizoval jako podvod, pak odpověděl: "Tahle silná slova bych nepoužil. Navíc to disciplinárka neposuzuje, zabýváme se fakty, zjišťujeme, zda došlo či nedošlo k porušení fotbalových norem a řádů. A Chovanec porušil předpisy svazu, dopustil se disciplinárního provinění a za to dostal trest."
Mladí talentovaní fotbalisté, kteří by měli táhnout reprezentační jedenadvacítku na červnovém mistrovství Evropy, si tak díky zvůli mocipánů z ČMFS nezahrají úvodní jarní kolo v Ostravě a domácí zápas s Příbramí. Trenér Chovanec se zase na lavičku nedostane devět ligových zápasů a svůj tým tak z ní povede až v závěrečných čtyřech kolech. Otázkou pochopitelně zůstává budoucí motivace hráčů reprezentovat zemi, která je účelově brzdí v jejich kariéře tím, že je trestá za přestupky, jejichž spáchání nemohli nijak ovlivnit, respektive ochota nejlepšího tuzemského klubu půjčovat nekredibilnímu svazu své hráče.
O sportovních taky-novinářích, speciálně těch z bulvárního deníku Sport ani nemluvě. Každá záminka k senzaci je pro ně zajímavá, každá příležitost pošpinit Spartu dobrá. Proč asi před několika měsíci přišli o exklusivní mediální partnerství s nejlepším fotbalovým klubem tuzemské historie? A proč o tom na závěr mluvím? Protože trio, respektive kvarteto Chovanec – Kadlec – Pekhart – Pamič nebylo jedinými zástupci Sparty na včerejším disciplinárním koberečku. Na Strahově se totiž řešil i v médiích hojně propíraný a zveličovaný prohřešek nového sparťanského kanonýra Léonarda Kweukeho z vánočního halového turnaje Fortuna Víkend šampionů. Kamerunský 'zabiják' si totiž při oslavách gólů vstřelených Slavii opakovaně přejel rukou po krku, jako by naznačoval 'právě jsem vás podříznul'. Za toto "nesportovní gesto vůči fanouškům a hráčům soupeře" – za které mu chtěla nejmenovaná senzace lačná média, podporovaná nejmenovanými experty, přišít desetizápasový distanc – byl odměněn pokutou 20 tisíc korun. Zbývá načít debatu o tom, kterak 'ty černý šmejdi, co akorát dělaj problémy' zabírají místa v sestavách našim bílým klukům… Škoda, že stejné sdělovací prostředky a svazové komise stejně intenzivně neřešily úmyslný likvidační faul libereckého Michala Breznaníka, který se stal na stejném turnaji a pro juniorského sparťanského záložníka Láďu Krejčího znamená stop minimálně na půl roku kvůli zlomené zánártní kůstce.
fk